SON DAKİKA
Hava Durumu

Odatv ve Aydınlık Rus tezlerini savunmaya devam ediyor!

OdaTV’nin internet sayfasında 16 Mayıs 2024 tarihinde “Karar kaybetti, Aydınlık kazandı” başlığı ile yayınlanan, hayal ürünü gerekçelerle Kırım Tatarlarını karalamayı ve Rusya ile Sovyetler Birliği’nin katliamlarını aklamayı hedefleyen iftiralarla dolu yazı yayımlandı.

Haber Giriş Tarihi: 16.05.2024 22:37
Haber Güncellenme Tarihi: 16.05.2024 23:09
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Odatv ve Aydınlık Rus tezlerini savunmaya devam ediyor!

OdaTV’nin internet sayfasında 16 Mayıs 2024 tarihinde “Karar kaybetti, Aydınlık kazandı” başlığı ile yayınlanan, hayal ürünü gerekçelerle Kırım Tatarlarını karalamayı ve Rusya ile Sovyetler Birliği’nin katliamlarını aklamayı hedefleyen iftiralarla dolu yazı yayımlandı.

OdaTV, Kırım Tatar sürgününün 80. Yıl dönümüne denk gelen 14-22 Mayıs 2024 günlerinde Rusya Ordu Korosunun Türkiye’nin değişik yerlerinde konserler verecek olmasını normal karşılarken konserin 14 Mayıs'ta Ankara'da ATO Congresium'da gerçekleşmesini zafer kazanmış gibi lanse etti.

Bir önceki yüzyılda katliamlarıyla insan hakları ihlalleri yarışmasını birincilikle bitiren ve 21. yüzyılda katliamlarıyla tekrar gündeme gelmeyi başaran Rusya'nın propagandalarını ivedilikle manşete taşıyan Aydınlık Gazetesi, “Kızıl Ordu Korosu tüm zorluklara karşı Ankara’da” başlığı ile Türklere yönelik yaşanan katliamları bir kez daha görmezden geldi.

MİLYONLARCA TÜRK'ÜN KANINI DÖKEN KIZIL ORDU, MASUMLUĞUNU YİTİRELİ BİR ASIR OLDU!

"Onların buraya gelmelerinin kolay olmadığını söylemek zorundayım" ifadelerini kullanan Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Erkhov'un bu ifadelerinin bir anlamda doğru olduğunu söylemek yerinde olacaktır. Kızıl Ordu Korosu'nun buraya gelmeleri kolay olmadı. 1944'te Kırım Tatarlarını, aynı yıl Ahıska Türklerini, 1945 yılında da Boraltan Köprüsü Faciasında 195 Azerbaycan Türk’ünü hukuk dışı bir şekilde hemen köprü üzerinde infaz etti. Kazakistan'da, Kengir'de bulunan bir gulag (çalışma kampı) 1954 yılında isyan etti. Kengir'deki mahkumlar bazı arkadaşlarının gardiyanlar tarafından öldürülmesinden sonra ayaklanarak tüm kamp alanını ele geçirdiler. Ancak Kızıl Ordu’nun müdahalesi neticesinde yüzlerce Kazak katledilmişti. Sovyetler Birliği Komünist Partisi Genel Sekreteri Mihail Gorbaçov'un, Kazakistan Komünist Partisi Birinci Sekreteri, Kazak kökenli Dinmuhammet Kunayev'i azlederek, yerine Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti'nden Genadi Kolbin'in ataması üzerine, Aralık 1986'da Kazakistan'ın başkenti Almatı'da patlak veren Jeltoksan Olayları, Kızıl Ordu’nun müdahalesi yüzünden katliama dönüşmüştü. Kızıl Ordu’nun saldırgan müdahalesi sonucunda 200’e yakın Kazak katledildi. Eli kanlı Türk katili Kızıl Ordu son eyleminde Azerbaycan Türklerini hedef almıştı. Tarih, 20 Ocak 1990’ı gösterdiğinde Bakü’yü hem karadan hem denizden kuşatmış Kızıl Ordu, sivil halka ateş açmıştı. Gece boyu saldırısını sürdüren Kızıl Ordu’nun katliamında, 143 Azerbaycan Türkü şehit düştü. Burada katliam yapan Kızıl Ordu’nun katilleri, daha sonra Karabağ’daki Türk katliamlarına da destek vermişlerdi.

KONSERLERİN İPTAL KARARI BEĞENİLMEDİ!

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Erkhov, Türk halkının tepki vermesi neticesinde iptal edilen konserlerin iptal kararını da beğenmemiş olacak ki buna da bir eleştiri getirmiş. Erkhov konuşmasında, “Edindiğimiz bilgilere üzere, bambaşka türden zorluklar da yaşanmış. Birdenbire öğrendik ki, burada, Türkiye’de bazıları, Kızıl Ordu Korosunu, herhalde Rusya’nın kendisini, ülkemizin bu gezegende bulunması gerçeğini beğenmiyormuş." ifadelerini kullandı. İlk kez Kırım Haber Ajansı olarak gündeme taşıdığımız skandal, sadece Türkiye değil, dünyanın dört bir köşesinden yükselen itirazlar ve  Türk dünyasının yaşayan efsanesi, Kırım Tatar halkının millî lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun Türkiye’de gerçekleştirdiği görüşmeler neticesinde iptal edildi. Tarihteki katliamcı ünvanlarını saklamaya tenezzül dahi etmeden günümüze aktaran Rusya’nın bu girişimi kısmî olarak engellendi. Kızıl Ordu Korosu’nun 18 Mayıs Bursa, 20-21 Mayıs Antalya ve 22 Mayıs Alanya konserleri iptal edildi. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.