SON DAKİKA
Hava Durumu

Rus albay, Kırım'daki başarısızlığı nedeniyle 6 yıl hapse mahkûm edildi!

Rusya Ulusal Muhafızlarında görevli bir albay, Rusya’nın yasa dışı olarak inşa ettiği Kerç Köprüsü’ne gerçekleşen saldırıya karşı koyamayan radarlar satın aldığı için 6 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Haber Giriş Tarihi: 18.01.2024 23:04
Haber Güncellenme Tarihi: 18.01.2024 23:59
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rus albay, Kırım'daki başarısızlığı nedeniyle 6 yıl hapse mahkûm edildi!

Rusya'nın Kırım'ı işgalinin ardından Kerç Boğazı üzerinde yasa dışı olarak inşa ettiği, Ukrayna'nın güneyine asker ve teçhizat sevk etmek için kullanılan Kerç Köprüsü’ne yönelik sistematik saldırıların faturası, bir Rus subaya kesildi. Bir Rusya Ulusal Muhafızları subayı, Kerç Köprüsü’nü (Kırım Köprüsü) saldırılardan koruyamayan anti-drone radarları satın alması nedeniyle 6 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

RUS ALBAY 6 YIL HAPSE MAHKÛM EDİLDİ

Daha önce Rusya Ulusal Muhafızlarının deniz birimine başkanlık eden Albay Sergei Volkov, Mart 2023'te 4.5 milyon dolar karşılığında iki Oryol-BPLA radar sisteminin satın alınmasına ilişkin bir sözleşme imzaladığı için görevi kötüye kullanma suçlamasıyla gözaltına alındı. Rus savcılığı, Volkov'un Kerç Köprüsü’nü "düşman ateşi menzilinde" bıraktığını, çünkü radarların teknik özelliklerinin Ukrayna insansız hava araçlarını bastırmak için tasarlanmadığını iddia etti. Bu nedenle, Rus Albay hakkında görevi kötüye kullanma kapsamında soruşturma başlatıldı.

Volkov suçunu reddederek sözleşmenin tek bir devlet tedarikçisiyle imzalandığını ve anti-drone radarlarının Kerç Köprüsü'nün değil Rusya Ulusal Muhafızlarına bağlı birimleri korumayı amaçladığını savundu. Moskova'nın İkinci Batı Askeri Garnizon Mahkemesi Volkov'u suçlu buldu ve 6 yıl genel güvenlikli hapis cezasına çarptırdı.

KERÇ KÖPRÜSÜ’NE İKİ DEFA SALDIRI DÜZENLENDİ

Rusya'nın Kırım'ı işgalinin ardından Kerç Boğazı üzerinde yasa dışı olarak inşa ettiği ve Ukrayna'nın güneyine asker ve teçhizat sevk etmek için kullandığı Kerç Köprüsü’ne 2 kez saldırı düzenlenmişti. Birinci saldırı Ekim 2022’de ve ikinci saldırı ise 17 Temmuz 2023’te gerçekleşmişti. 2.saldırı, SBU tarafından geliştirilen insansız deniz araçları (İDA) kullanımıyla gerçekleştirildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.