SON DAKİKA
Hava Durumu

Rus korveti tahıl koridorunu engellemek için Karadeniz'de devriye geziyor!

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı, Rusya'ya ait Sergey Kotov isimli korvetin, Odesa ve İstanbul arasında devriye gezdiğini bildirdi.

Haber Giriş Tarihi: 26.07.2023 15:11
Haber Güncellenme Tarihi: 27.07.2023 02:01
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rus korveti tahıl koridorunu engellemek için Karadeniz'de devriye geziyor!

Tahıl Koridoru Anlaşması'ndan çekilen Rusya, yasa dışı faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor. 

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı, 26 Temmuz'da yayımladığı raporda, Rusya'nın yasa dışı faaliyetlerine bir yenisinin daha eklendiğini açıkladı. Bakanlık, Rusya'nın Ukrayna tahıllarının ihracatını engellemek için Karadeniz'de Sergey Kotov isimli modern korveti konuşlandırdığını bildirdi. İşgalci Rusya'ya ait korvetin, Odesa Limanı ile İstanbul Boğazı arasında devriye gezdiği aktarıldı.

TAHIL KORİDORU ANLAŞMASI

Rusya’nın Ukrayna topraklarının tamamına yönelik başlattığı savaş ve işgal girişimi nedeniyle, dünya pazarına açılamayan Ukrayna tahıllarının ihracatı yapılamamış ve ihracatı yapılamayan hububat dolayısıyla dünya, gıda krizinin eşiğine gelmişti. Rusya’nın sebep olduğu küresel gıda krizini önlemek için Türkiye kolları sıvadı. Savaşın başından bu yana arabuluculuk rolü üstlenen Türkiye, Birleşmiş Milletler çatısı altında İstanbul’da iki kez Ukrayna ve Rusya askeri heyetlerini ağırladı.

22 Temmuz 2022’de Karadeniz üzerinden tahıl koridoru oluşturulması için, “Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi Belgesi” imzalandı. İmzalanan anlaşmanın ardından tahıl taşıyacak gemilerin hazırlık çalışmaları ise tamamlandı. Tahıl yüklü gemiler Odesa, Çornomorsk, Yujnıy limanlarından yola çıkarak İstanbul’daki Müşterek Koordinasyon Merkezi’nde bekletiliyordu. Denetimlerin ve güvenliğin sağlanmasında rol oynayan Türkiye, tahılların dünya pazarına açılmasını sağlıyordu. 17 Temmuz 2023 itibarıyla Rusya, bu anlaşmayı durdurduğunu açıkladı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.