SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya cephede kimyasal silah kullanıyor: ABD yeni yaptırım hazırlığında!

ABD Dışişleri ve ABD Hazine Bakanlığı tarafından, iki yılı aşkın süredir Ukrayna'nın anakarasına karşı topyekûn saldırı ve işgal girişimini sürdüren Rusya'nın kimyasal silah kullandığı belirtilerek, yeni bir yaptırım kararı alındığı ifade edildi.

Haber Giriş Tarihi: 03.05.2024 15:00
Haber Güncellenme Tarihi: 04.05.2024 13:18
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya cephede kimyasal silah kullanıyor: ABD yeni yaptırım hazırlığında!

Ukrayna'nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine karşı 24 Şubat 2022'de topyekûn saldırı ve işgal girişimi başlatan Rusya, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) yeni yaptırımlarıyla karşı karşıya kaldı. Ukrayna'nın en önemli müttefikleri arasında yer alan ABD, daha önce işgalci Rusya'ya karşı aldığı ekonomik yaptırım kararlarına 1 Mayıs 2024 tarihinde bir yenisini daha ekledi. 

280'DEN FAZLA RUS KİŞİ VE KURUMLARA YAPTIRIM KARARI

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, bakanlığın resmi internet sayfasından yayımladığı yazılı açıklamada, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı başlattığı savaşa yardımcı olan ve savaşı destekleyen 280'den fazla kişi ve kuruluşa yaptırım kararı getirildiğini duyurdu. 

RUSYA YASAKLADIĞI KİMYASAL SİLAHLARI UKRAYNA'DA  KULLANIYOR!

Diğer yandan işgalci Rus ordusunun Ukrayna'da zehirli gaz dahil olmak üzere kimyasal silah kullandığı vurgulanan yazılı açıklamada, "Kimyasal ve Biyolojik Silahların Kontrolü ve Harplerin Ortadan Kaldırılması Yasası" uyarınca ABD Dışişleri Bakanlığı ve ABD Hazine Bakanlığı tarafından yaptırım sağlandığını da kaydedildi. Bakanlık, işgalcilerin Birinci Dünya Savaşı sırasında yaygın olarak kullanılan ve "boğucu bir madde" olan kloropikrinin ile göz yaşartıcı gazların savunmasız Ukraynalı sivillere karşı kullanıldığını ortaya koydu. 

Söz konusu kimyasal silahlar Rusya dahil 150'den fazla ülke tarafından onaylanan bir silah kontrolü anlaşması olan "Kimyasal Silahlar Sözleşmesi" kapsamında yasaklanmıştı. Ukraynalı yetkililer savaşın başından bu yana bin 400 şüpheli kimyasal silah kullanıldığını bildirdi. 

"UKRAYNALI ASKERLER DERİ YANMASI VE KUSMA ŞİKAYETİYLE GELİYOR"

Ukrayna Ordusu Destek Kuvvetlerinde halkla ilişkiler memuru olan Anastasiya Bobovnikova, Mart 2024'te Rusya'nın bu sene içinde 371 kimyasal silah kullandığına dair rapor yayınlandığını ve bunun bir önceki sene öncesinden 7 kat fazla olduğunu vurguladı. Olena isimli Ukraynalı hemşire ise Ukraynalı askerlerin kusma ve deri yanması şikayetleriyle geldiğini aktardı. 

RUSYA CİDDİ SONUÇLARLA KARŞILAŞABİLİR

Öte yandan Washington merkezli Savaş Araştırmaları Kuruluşu Aralık 2023'te işgalci Rus ordusunun Herson kentinde CS gazıyla dolu K-51 aerosol bombası kullandığının altını çizdi. G7 Dışişleri Bakanları düzeyinde yapılan son toplantıda, "Rusya'nın herhangi bir kimyasal, biyolojik veya nükleer silah kullanmasının ciddi sonuçlarla karşılanacağını" belirtilmişti.

Savaş suçlarını reddeden Vladimir Putin idaresindeki Rusya ise, söz konusu kararın temelsiz olduğunu öne sürdü.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.