SON DAKİKA
Hava Durumu

#Yaptırım Kararı

QHA - Kırım Haber Ajansı - Yaptırım Kararı haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Yaptırım Kararı haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Rusya cephede kimyasal silah kullanıyor: ABD yeni yaptırım hazırlığında! Haber

Rusya cephede kimyasal silah kullanıyor: ABD yeni yaptırım hazırlığında!

Ukrayna'nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine karşı 24 Şubat 2022'de topyekûn saldırı ve işgal girişimi başlatan Rusya, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) yeni yaptırımlarıyla karşı karşıya kaldı. Ukrayna'nın en önemli müttefikleri arasında yer alan ABD, daha önce işgalci Rusya'ya karşı aldığı ekonomik yaptırım kararlarına 1 Mayıs 2024 tarihinde bir yenisini daha ekledi.  280'DEN FAZLA RUS KİŞİ VE KURUMLARA YAPTIRIM KARARI ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, bakanlığın resmi internet sayfasından yayımladığı yazılı açıklamada, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı başlattığı savaşa yardımcı olan ve savaşı destekleyen 280'den fazla kişi ve kuruluşa yaptırım kararı getirildiğini duyurdu.  RUSYA YASAKLADIĞI KİMYASAL SİLAHLARI UKRAYNA'DA  KULLANIYOR! Diğer yandan işgalci Rus ordusunun Ukrayna'da zehirli gaz dahil olmak üzere kimyasal silah kullandığı vurgulanan yazılı açıklamada, "Kimyasal ve Biyolojik Silahların Kontrolü ve Harplerin Ortadan Kaldırılması Yasası" uyarınca ABD Dışişleri Bakanlığı ve ABD Hazine Bakanlığı tarafından yaptırım sağlandığını da kaydedildi. Bakanlık, işgalcilerin Birinci Dünya Savaşı sırasında yaygın olarak kullanılan ve "boğucu bir madde" olan kloropikrinin ile göz yaşartıcı gazların savunmasız Ukraynalı sivillere karşı kullanıldığını ortaya koydu.  Söz konusu kimyasal silahlar Rusya dahil 150'den fazla ülke tarafından onaylanan bir silah kontrolü anlaşması olan "Kimyasal Silahlar Sözleşmesi" kapsamında yasaklanmıştı. Ukraynalı yetkililer savaşın başından bu yana bin 400 şüpheli kimyasal silah kullanıldığını bildirdi.  "UKRAYNALI ASKERLER DERİ YANMASI VE KUSMA ŞİKAYETİYLE GELİYOR" Ukrayna Ordusu Destek Kuvvetlerinde halkla ilişkiler memuru olan Anastasiya Bobovnikova, Mart 2024'te Rusya'nın bu sene içinde 371 kimyasal silah kullandığına dair rapor yayınlandığını ve bunun bir önceki sene öncesinden 7 kat fazla olduğunu vurguladı. Olena isimli Ukraynalı hemşire ise Ukraynalı askerlerin kusma ve deri yanması şikayetleriyle geldiğini aktardı.  RUSYA CİDDİ SONUÇLARLA KARŞILAŞABİLİR Öte yandan Washington merkezli Savaş Araştırmaları Kuruluşu Aralık 2023'te işgalci Rus ordusunun Herson kentinde CS gazıyla dolu K-51 aerosol bombası kullandığının altını çizdi. G7 Dışişleri Bakanları düzeyinde yapılan son toplantıda, "Rusya'nın herhangi bir kimyasal, biyolojik veya nükleer silah kullanmasının ciddi sonuçlarla karşılanacağını" belirtilmişti. Savaş suçlarını reddeden Vladimir Putin idaresindeki Rusya ise, söz konusu kararın temelsiz olduğunu öne sürdü.

Avrupa Komisyonundan net karar: Rusya'ya tanker satışı yasaklanacak Haber

Avrupa Komisyonundan net karar: Rusya'ya tanker satışı yasaklanacak

Avrupa Komisyonu, 17 Kasım 2023 tarihinde Avrupa Birliği ülkelerinin büyükelçileri tarafından yapılan toplantının ardından yeni bir karar aldı. Görüşmede, saldırgan Rusya'ya yönelik alınan yaptırım kararlarının yanında, yaptırımların aşılmasını önleyen teklifler ele alındı. PETROL GÖNDERİMİNİ SAĞLAYAN TANKERLERİN SATIŞI YASAKLANACAK Buna bağlı olarak tankerlerin; üçüncü ülkelere satışını, gemilerin Rusya'ya yeniden satılamayacağı veya Rus petrol ve petrol ürünlerini taşımak için kullanılamayacağı yönünde yasak getirilecek. Komisyonda, sunulan teklif kapsamında "tavan fiyat mekanizmasının, Rus petrolünün deniz yoluyla tedarik zincirinde yer alan operatörlerin, petrolün limitten yüksek olmayan bir fiyattan satın alındığını göstermelerine olanak tanıyan bir tasdik sürecine dayanacağı" belirtildi. Ayrıca Avrupa Komisyonu, Rusya'ya yönelik 12. yaptıırm paketinin uygulanmasına ilişkin öneriler sundu. Avrupa Parlamentosu milletvekilleri ise Rusya'nın Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne yönelik saldırganlığı dolayısıyla alınan yaptırım kararlarının ve tedbirlerin daha sıkı kontrol edilmesini gerektiren bir kararı kabul etti. AB'DEN RUSYA'YA 12 YAPTIRIM PAKETİ Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, 15 Kasım 2023 tarihinde Avrupa Komisyonu ile birlikte üye ülkelere, Rusya'ya karşı getirilen 12. yaptırım paketi önerisini sundu. Paketin ayrıntılarında; Rusya'ya elmas ticareti yasağından petrol tavan fiyatı uygulamasının sıkılaştırılmasına birçok konu yer aldı. Yapılan teklif taslağına göre Ukrayna'nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne karşı gelen 120'den fazla kişi ve kuruluş yaptırım listesine dahil edildi. Paket kapsamında Rusya'ya yönelik yeni ithalat ve ihracat yasakları gündeme gelecek. Ayrıca, Rus petrolüne yönelik tavan fiyat uygulaması daha da sıkılaştırılacak.

ABD yaptırım listesini genişletti: Ukraynalı çocukların kaçırılmasını takip edecek Haber

ABD yaptırım listesini genişletti: Ukraynalı çocukların kaçırılmasını takip edecek

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Ukraynalı çocukların kaçırılması ve insan hakları ihlallerine maruz bırakılması nedeniyle bu yasa dışı eylemde Rusya'ya yardım eden kişi ve kurumlara yönelik yaptırım listesini genişletti. ABD Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna'nın Bağımsızlık Günü olan 24 Ağustos'ta Ukraynalı çocukların ülkelerinden kaçırılarak, işgal altındaki bölgelere ve Rusya'ya götürülmesi nedeniyle 13 kişi ve kurumu yaptırım listesine aldı.  "RUSYA BU SAVAŞ SUÇLARINI İŞLERKEN ABD SESSİZ KALMAYACAK" Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Ukraynalı çocuklara yönelik insan hakları ihlallerine karışması nedeniyle Rusya tarafından görevlendirilen 3 yetkiliye vize kısıtlaması için adımlar atıldığı belirtildi. ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM) Büyükelçisi Linda Thomas-Greenfield, dün BM Güvenlik Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada, "Rusya bu savaş suçlarını ve insanlığa karşı suçları işlerken ABD sessiz kalmayacaktır" vurgusunu yaptı.  "BU KONUYA DİKKAT ÇEKMEYE DEVAM EDECEĞİZ" Dışişleri Bakanlığı Yaptırımlar Koordinasyon Dairesi Başkanı James O'Brien, Birleşik Krallık merkezli basın kuruluşu Reuters'a verdiği demeçte, "Bu konuya dikkat çekmeye devam edeceğiz, olaya dahil olan bireyleri ve kurumları tespit etmeye devam edeceğiz ve bu çocuklar aileleriyle ya da uygun yetiştirilme tarzlarını yansıtan bir toplulukla yeniden bir araya gelene kadar konuyu vurgulamaya devam edeceğiz" dedi. YAPTIRIM LİSTESİNDE KIRIM'DAKİ ARTEK KAMPI VAR ABD tarafından yaptırım listesine alınan kuruluşlardan biri de Rus işgali altında olan Kırım'da inşa edilen yaz kampı olduğu iddia edilen Artek. Söz konusu kampta Ukraynalı çocukların sözde vatanseverlik için yeniden eğitildiği savunulmuştu.  LUKAŞENKO, UKRAYNALI ÇOCUKLARIN KAÇIRILDIĞINI İTİRAF ETMİŞTİ Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko geçen haftalarda Ukraynalı çocukların kaçırıldığını itiraf ederek bunun "iyilik" kisvesi adı altında yapıldığını öne sürmüştü. Üstelik bu konuda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yardım ettiğini savunan Lukaşenko, Ukraynalı çocuklara yardım ettiklerini ve buna devam edeceklerini dile getirmişti. Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rus lider Putin ve Rusya'nın Çocuk Hakları Komiseri Maria Lvova-Belova hakkında 2023 yılının mart ayında yakalama kararı çıkarmıştı.

Birleşik Krallık'tan Türkiye merkezli iki şirkete yaptırım! Haber

Birleşik Krallık'tan Türkiye merkezli iki şirkete yaptırım!

Birleşik Krallık, Rusya'nın Ukrayna'da başlattığı topyekun işgal girişimi sırasında Putin yönetimine askeri teçhizat desteği sağladığı tespit edilen kişi ve kuruluş hakkında yeni yaptırımlar açıkladı. 25 kişi ve kuruluşun yer aldığı yaptırım listesinde Türkiye merkezli iki şirket yer aldı. PUTİN'İ DESTEKLEYEN TEDARİK ZİNCİRLERİNE ENGEL Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı James Cleverly, söz konusu yaptırımlar ile ilgili yaptığı açıklamada, "Bugün açıklanan dönüm noktası niteliğindeki yaptırımlarla, Rusya'nın cephaneliği daha da azaltılacak ve Putin'in şu anda zor durumda olan savunma sanayisini destekleyen tedarik zincirleri engellenecek" ifadelerini kullandı. İKİ ŞİRKET YAPTIRIM LİSTESİNDE  Uygulanan yaptırım listesinde, Rus ordusu tarafından kullanılan mikroelektronik ürünleri tedarik ettiği belirlenen iki Türkiye merkezli şirket de yer aldı. Söz konusu şirketlerin; Turkik Union ve Azu International isimli tedarikçiler olduğu öğrenildi. Bu şirketlerden Azu International'ın, ABD malı çipler dahil olmak üzere Rusya'ya en az 20 milyon dolar değerinde askeri amaçlı ekipman sağladığı öne sürüldü. Dışişleri Bakanı James Cleverly, yaptırım listesine alınan kişi ve kuruluşların Rusya'nın Ukrayna'daki savaş suçlarına ortak olduğunu ve savaşı desteklediğini ifade etti. Birleşik Krallık, Avrupa Birliği (AB) ve ABD, Rusya'nın Ukrayna'da başlattığı topyekun savaş nedeniyle Moskova yönetimine birçok yaptırım uyguluyor.

Japonya: Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik nükleer tehdidi asla kabul edilemez Haber

Japonya: Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik nükleer tehdidi asla kabul edilemez

Japonya 21 Mayıs 2023'te ev sahipliği yaptığı G7 Zirvesi'nin ardından Ukrayna'ya saldırı başlatan Rusya'nın yaptırım listesini genişletiyor. Kabine Genel Sekreteri Hirokazu Matsuno, ülkenin Ukrayna'da savaş suçu işleyen  Rusya'ya yönelik yeni önlemler ve yaptırım kararları aldığını belirtti. "ATOM BOMBASINA MARUZ KALAN JAPONYA, RUSYA'NIN UKRAYNA'YA YÖNELİK NÜKLEER TEHDİDİNİ ASLA KABUL ETMEZ" Matsuno, dün Rusya ve Belarus savunma bakanlarının, Belarus sınırına taktik nükleer silah konuşlandırmaya yönelik belge imzalamasını kınayarak Ukrayna'daki çatışmanın daha da ağırlaşacağını söyledi. Matsuno, "Savaş sırasında atom bombasına maruz kalan tek ülke olarak Japonya, Rusya'nın nükleer tehdidini kullanmak şöyle dursun, asla kabul etmez" dedi. Japonya Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamada, Rusya'nın inşaat ve mühendislik hizmetleri sağlamayı yasaklayacağı belirtildi. Öte yandan Japonya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada “26 Mayıs 2023 tarihinden itibaren Rusya Federasyonu'ndaki kişi ve kuruluşlar için Varlıkların Dondurulması ve Diğer Tedbirler” başlıklı kararlar şu şekilde sıralandı: VARLIK DONDURMA ÖNLEMLERİ "Önlemler ve Tedbirler Rusya Federasyonu'ndaki kişi ve kuruluşlar (17 kişi ve 78 kuruluş) için yürürlüğe girecektir. Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol (Akyar) şehrinin ilhakına (işgaline) veya Ukrayna'nın Doğu Kısmının istikrarsızlaştırılmasına doğrudan karıştığı düşünülen kişiler ile Ukrayna'nın doğu ve güney bölgelerinden doğrudan sorumlu olduğu düşünülen kişiler Dışişleri Bakanlığı Tebliği tarafından varlıkların dondurulması önlemlerine tabi olarak belirlenen Rusya (7 kişi) tarafından sözde "şirketleşmeye" dahil oldu. ÖDEME KISITLAMASI Dışişleri Bakanlığı Tebliği ile belirlenen kişi ve kuruluşlara yapılacak ödeme vb. işlemlerde izin sistemi uygulanacaktır. SERMAYE İŞLEMLERİNE İLİŞKİN KISITLAMA Dışişleri Bakanlığı Genelgesi ile belirlenen kişi ve kuruluşlarla yapılan sermaye işlemlerine (mevduat, emanet ve para kredisi) izin sistemi uygulanacaktır. RUSYA FEDERASYONU'NUN BELİRLİ KURULUŞLARINA İHRACAT YASAĞI Dışişleri Bakanlığı Genelgesi tarafından Rusya Federasyonunun belirli bir kuruluşu olarak belirlenen 80 kuruluşa ihracat yasağı getirilecektir. RUSYA'NIN ENDÜSTRİYEL KAPASİTELERİNİN GELİŞTİRİLMESİNE KATKIDA BULUNABİLECEK MADDELERİN RUSYA FEDERASYONU'NA İHRACATININ YASAKLANMASI Rusya'nın endüstriyel kapasitelerinin geliştirilmesine katkıda bulunabilecek maddelerin Rusya Federasyonuna ihracatına ek olarak yasak getirilecektir. RUSYA FEDERASYONU'NA HİZMET VERME YASAĞI Rusya Federasyonuna mimarlık ve mühendislik hizmeti verme yasağı ayrıca getirilecektir. Bu tedbir Maliye Bakanlığı Tebliği ile daha sonra belirlenecektir. Varlık dondurma önlemlerine ve diğer önlemlere tabi kişi ve kuruluşların listesi."

ABD Hazine Bakanlığından Türkiye'deki şirketlere yaptırım! Haber

ABD Hazine Bakanlığından Türkiye'deki şirketlere yaptırım!

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ukrayna'daki sivilleri ve kritik altyapı tesislerini hedef alan Rusya'ya yönelik hazırladığı yaptırım listesini genişletiyor. ABD Hazine Bakanlığı, Rusya'ya yönelik alınan yaptırım kararının delindiği gerekçesiyle aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 20’den fazla ülkede 120’den fazla şahsa yönelik yaptırım kararı aldı.  ABD Hazine Bakanlığının yaptırım listesinde şu şirketler bulunuyor: Artvin Denizcilik: 2022 Haziran’da kurulan şirketin adresi İstanbul Kartal’da mevcut. Genel Müdür Vladımır Vıktorovıtsj Kasyanenko yönetimindeki şirketin yaptırıma dahil ürünleri taşıdığı belirtildi. Azu Bilgi Teknolojileri: Savaş sonrası kurulan şirketin, yaptırımları ihlal ederek diğer ülkelerde üretilen bilgisayar çiplerini Rusya’ya sattığı bildirildi. Dexias Uluslararası Ticaret: Fransız-Belçika ortaklı bir bankacılık grubu olan dexias Uluslararası Ticaret, Rus firması Radioavtomatika’ya mal veya hizmet sağladığı belirlenerek yaptırım listesine alındı. Salda Deniz İşletmeciliği: Rusya’ya maddi veya teknolojik destek sağladığı öne sürülere yaptırım listesine alındı.  Smart Elektronik: Yasaklı çipleri ihraç ettiği öne sürülüyor. TÜRKİYE'NİN ARABULUCULUK ROLÜ Türkiye, 24 Şubat 2022'de başlayan Rus saldırılarından bu yana Ukrayna ve Rusya arasında arabuluculuk rolü üstleniyor. Türkiye, Ukrayna'ya savunma sanayi alanında destekte bulunuyor. Daha önce müzakere masasını İstanbul'da kuran Türkiye, Tahıl Koridoru Anlaşması ve esir takası ile iki ülkenin arasındaki kritik gelişmelerde hayati rol oynuyor. Öte yandan Türkiye, savaşın bir an önce sona ermesi için tüm çabaları gösteriyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.