SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya: Çin'in enerji ihtiyacını Moğolistan üzerinden çözeceğiz

Çin'e yaptığı ziyarette önemli gelişemelere imza atan Putin, Çin'in doğalgaz ve petrol ihtiyacını Moğolistan üzerinden çözme sözü verdi.

Haber Giriş Tarihi: 20.05.2024 12:22
Haber Güncellenme Tarihi: 20.05.2024 13:23
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya: Çin'in enerji ihtiyacını Moğolistan üzerinden çözeceğiz

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yeniden seçilmesinin ardından gerçekleştirdiği ilk yurtdışı ziyareti olan Çin gezisi sona erdi. Çin'in başkenti Pekin ve Rusya'ya komşu kuzeydoğu eyaleti Heylongciang'ın idari merkezi Harbin'de temaslar gerçekleştiren Putin, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile görüşmelerde bulundu.

Hugs but not the full socialist-era kiss for Putin, Xi in Beijing | Reuters

İki lider ortak açıklamada, ABD'yi Soğuk Savaş mantığıyla hareket etmekle suçlayarak Washington'ın bloklar arası cepheleşme yarattığını savundu. Çin ve Rusya arasındaki ilişkinin, askeri-siyasi ittifak modelinin ötesine geçtiğini vurgulayan liderler, dünyanın artık çok kutuplu olduğunu ve kaynakların yeniden dağıtılması gerektiğini dile getirdi.

ÇİN VE RUSYA LİDERLERİ, İLİŞKİLERİNİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN ANLAŞTI

İkili, enerji ve finans sektörlerinde işbirliğini artırmaya karar verdi ve ticaret hacminin artırılmasını hedefledi. Putin, enerji nakli için farklı seçeneklerin olduğunu belirtildi. Enerji alanında petrol, doğalgaz ve diğer kaynaklarda işbirliğinin geliştirileceği açıklamada, Çinli ve Rus şirketlerin yenilenebilir enerji ve karbon ticareti gibi alanlardaki projelerde ortaklık kurması hedefleniyor.

KUZEY KUTBU ÜZERİNDEN KUZEY DENİZİ ROTASI BOYUNCA

Özellikle Putin, Moğolistan üzerinden Çin'e petrol ve doğalgazın yanı sıra Kuzey Kutbu üzerinden Kuzey Denizi rotası boyunca tankerlerle tedarik edilmesi gibi farklı seçeneklerin de olduğunu belirtti. Çin ve Rusya, ilişkilerini güçlendirerek çok kutuplu dünyada birlikte hareket etme konusunda kararlı olduklarını dile getirdi.

İki ülkenin ticaret hacmi 2023'te 240 milyar dolara ulaşarak önceki hedefleri aşmış durumda.

TRAN-SİBİRYA DEMİR YOLU HATTI

Daha önce Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Ulan Batur'da Moğolistan ve Çin iş birliği belgeleri imzalamıştı. Anlaşmada, özellikle Çin'in enerji ihtiyacı için hayatı önem taşıyan Tran-Sibirya demir yolu hattının yeniden iyileştirileceği belirtilmişti. İyileştirme ve bağlama projesi, Pekin'in hayati doğal kaynaklara erişimini iyileştirmesi ve yaptırımlardan etkilenen Rusya ile sorunsuz ticaret yapma amacı taşıyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.