SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya NATO ile çatışmaya Batı'nın beklediğinden daha hızlı hazırlanıyor

Amerikan Savaş Araştırmaları Enstitüsü, çeşitli faktörlerin Rusya'nın NATO ile çatışmaya Batı'nın beklediğinden daha hızlı hazırlandığına işaret ettiğini ileri sürdü.

Haber Giriş Tarihi: 21.03.2024 14:00
Haber Güncellenme Tarihi: 21.03.2024 15:19
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya NATO ile çatışmaya Batı'nın beklediğinden daha hızlı hazırlanıyor

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli düşünce kuruluşu Savaş Araştırmaları Enstitüsü (ISW), Rusya'ya ait çeşitli mali, ekonomik ve askeri göstergelerin Kremlin’in Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) ile geniş çaplı bir çatışmaya hazırlanıyor olabileceğine işaret ettiğini öne sürdü.

Enstitünün 20 Mart 2024 tarihinde yayımladığı raporda, “Rusya'ya ait bazı mali, ekonomik ve askeri göstergeler, Rusya'nın NATO ile hemen olmasa da, belki de bazı Batılı analistlerin öne sürdüğü tahminlerden daha kısa bir zaman dilimi içinde büyük ölçekli bir konvansiyonel çatışmaya hazırlandığını gösteriyor." ifadelerine yer verildi.

Vladimir Putin'in Rusya'nın mali durumunu uzun vadede istikrara kavuşturmaya çalıştığı kaydedilen raporda, Uluslararası Para Fonunun (IMF) değerlendirmesine göre Rusya’nın GSYH'sinin (Gayrisafi Yurt İçi Hasıla) 2024 yılında yüzde 2,6 kadar büyümesinin beklendiğine ayrıca Rusya ekonomisinin 2023 yılında tüm G7 ülkelerinden daha hızlı büyüdüğüne dikkat çekildi.

RUS ORDUSUNDAKİ REFORMLAR DAHA ÇOK NATO İLE OLASI SAVAŞ HAZIRLIĞININ BİR PARÇASI

Bunun dışında rapora göre, Rus ordusu eş zamanlı olarak hem Ukrayna'daki savaşı sürdürmek hem gelecekte NATO ile olası büyük ölçekli bir çatışmaya hazırlık olarak askeri güçleri uzun vadede genişletmek amacıyla yapısal reformlar uygulamaya devam ediyor. 20 Mart 2024 tarihinde düzenlenen Rusya Savunma Bakanlığı Yönetim Kurulunda konuşan Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun, Rus ordusunun savaş yeteneklerini artırmaya yönelik askeri reformları ele aldığına dikkat çeken uzmanlar, Bakanın özetlediği Rusya'nın askeri yeteneklerini güçlendirmeye yönelik devam eden çabaların, Ukrayna'ya karşı bir savaşın parçası olmaktan ziyade Rusya'nın NATO ile potansiyel bir konvansiyonel savaşa hazırlanmaya yönelik uzun vadeli çabalarının bir parçası olmasının daha muhtemel olduğunu kaydetti.

DUDA: 2 VEYA 3 YIL İÇİNDE RUSYA NATO’YA SALDIRABİLİR

Polonya Devlet Başkanı Andrzej Duda, 19 Mart’ta CNBC kanalına verdiği röportajda Rusya'nın iki veya üç yıl içinde NATO'ya saldırabilecek askeri potansiyele sahip olabileceğini ifade etti.

“Yeni raporlar var. Geçenlerde Alman uzmanların bir raporunu gördüm. Rapora göre, belki de 2026-2027 gibi erken bir tarihte ekonomisini askeri raylara çeviren Putin, NATO'ya saldırabilecek bir askeri potansiyele sahip olacak." ifadelerini kullanan Duda, Batı'nın Avrupa'nın güvenliğini en üst düzeye çıkarmak üzere yeterli mühimmat stoklamak ve silah üretmek için iki ila üç yıla sahip olduğunu belirtti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.