SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya'nın çaresiz vize kararı: Kırım'ın işgalini görmezden gelen Afrika ülkesine vize serbestliği sağlandı!

Savaşın 3. yılında Ukrayna'daki başarısızlığıyla gündeme gelen Rusya, Afrika ülkeleriyle vize işlemlerini kolaylaştıracak. Ülkeye girişlerin karşılıklı olarak gerçekleşeceği belirtilen ilk ülke ise Kırım'ın 2014'teki işgaline onay veren Zimbabve olacak.

Haber Giriş Tarihi: 28.05.2024 10:30
Haber Güncellenme Tarihi: 28.05.2024 11:38
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya'nın çaresiz vize kararı: Kırım'ın işgalini görmezden gelen Afrika ülkesine vize serbestliği sağlandı!

Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne yönelik olarak geniş çaplı işgal girişimi başlatan Rusya, savaşın 3. yılında askerî ve ekonomik başarısızlığını bir kez daha dünya kamuoyunda ispatlıyor. İşgalci Rusya; Afrika, Asya ve Ortadoğu ülkelerine yönelik olarak vize işlemleri hakkında yeni bir karara vardı. 

ZİMBABVE'DEN RUSYA'YA VİZESİZ GİRİŞ İMKANI

Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Afrika ülkelerinin Rusya'ya vizesiz olarak girebilmesi konusunun masaya yatırıldığı bildirildi. Rusya'nın Zimbabve Büyükelçiliğine atıfta bulunan Bakanlık, ülkeye vizesiz girecek olan ilk Afrika ülkesinin Zimbabve olacağını kaydetti. Büyükelçilik tarafından yapılan açıklamada, vizesiz girişlerin henüz çalışma aşamasında olduğu ifade edildi. Açıklamada, "Artık Ruslar Zimbabve'ye vardıklarında 30 gün süreyle 30 dolar karşılığında vize başvurusunda bulunabiliyor. Vizesiz seyahat yalnızca diplomatik ve hizmet pasaport sahipleri için geçerlidir" ifadeleri yer aldı.  

ZİMBABVE KIRIM'IN İŞGALİNE OY VEREN ÜLKELERDEN BİRİYDİ

Zimbabve, Kırım'ın işgaline ilişkin olarak Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nun 68/262 sayılı kararına Rusya ile birlikte oy veren birkaç ülkeden biriydi.

Rusya Dışişleri Bakanlığının açıklamasında sözde dostane ilişkiler yürüttüğü Afrika ülkeleriyle devamlı olarak ortak çalışmalar yürüttükleri belirtildi. Bakanlık; Botsvana, Yeşil Burun Adaları, Mauritius, Namibya, Seyşeller ve Güney Afrika gibi diğer Afrika ülkeleri ile benzer çalışmaları konuştukları belirtildi. 

RUSYA'YA VİZE İŞLEMLERİNİ KOLAYLAŞTIRARAK NEYİ AMAÇLIYOR?

Rusya'nın Ukrayna'ya karşı başlattığı işgal girişimiyle vizeleri kaldırma kararı dikkat çekiyor. Cephede çok sayıda askerî kayıp yaşayan Rusya, ülkeye vizesiz girişleri basitleştirerek gerek turizmdeki akış nedeniyle ekonomide; gerekse cepheye asker gönderme konusunda askerî bir hamlede bulunuyor. Ukrayna yanlısı Batılı ülkelerin yüzünü çevirdiği Rusya'nın tek umudu ise Afrika. 

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova Mart 2024'te yaptığı açıklamada, "Karşılıklı olarak vizesiz seyahat ettiğimiz ülkelerin listesini genişletme planlarımız var" demişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.