SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya: Tahıl Koridoru Anlaşması sona erdi

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, bugün yaptığı açıklamada, Tahıl Koridoru Anlaşması'nın fiilen son bulduğunu ve devam etmeyeceğini açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 17.07.2023 12:36
Haber Güncellenme Tarihi: 17.07.2023 14:24
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya: Tahıl Koridoru Anlaşması sona erdi

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, 17 Temmuz 2023 tarihinde, Rusya’nın Tahıl Koridoru Anlaşması'nı fiilen askıya aldığını açıkladı.

RUSYA, TAHIL KORİDORU ANLAŞMASI'NI UYGULAMIYOR!

Peskov, bugün yaptığı açıklamada, Rusya’nın "taleplerinin yerine getirilmediğini" bahane ederek Tahıl Koridoru Anlaşması'na devam etmeyeceklerini dile getirdi. Kremlin Sözcüsü, "Burada nihai bir karar öngörmek zor ancak fiili olarak yaklaşırsak bu anlaşmanın devam etme şansı yok. Rusya Federasyonu'nu ilgilendiren ikinci kısım yerine getirilmedi” dedi. Sözcü Peskov, sözlerinin devamında, “Dolayısıyla elimizdekilere bakarsanız perspektif yok. Uzatmak için de bir sebep yok” ifadelerini kullandı.

"TAHIL ANLAŞMASI FİİLEN SONA ERDİ ŞARTLARIMIZ SAĞLANIRSA GERİ DÖNERİZ”

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, “Tahıl anlaşması fiilen sona erdi şartlarımız sağlanırsa geri döneriz” ifadeleri ile Rusya'nın anlaşmayı uygulamaya devam etmeyeceğini bildirdi. Peskov, adı geçen yükümlülükler yerine getirildiğinde güya Rusya'nın derhal anlaşmaya döneceğini ileri sürdü.

TAHIL KORİDORU ANLAŞMASI 

Rusya’nın Ukrayna topraklarının tamamına yönelik başlattığı savaş ve işgal girişimi nedeniyle, dünya pazarına açılamayan Ukrayna tahıllarının ihracatı yapılamamış ve ihracatı yapılamayan hububat dolayısıyla dünya, gıda krizinin eşiğine gelmişti. Rusya’nın sebep olduğu küresel gıda krizini önlemek için Türkiye kolları sıvadı. Savaşın başından bu yana arabuluculuk rolü üstlenen Türkiye, Birleşmiş Milletler çatısı altında İstanbul’da iki kez Ukrayna ve Rusya askeri heyetlerini ağırladı.

22 Temmuz 2022’de Karadeniz üzerinden tahıl koridoru oluşturulması için, “Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi Belgesi” imzalandı. İmzalanan anlaşmanın ardından tahıl taşıyacak gemilerin hazırlık çalışmaları ise tamamlandı. Tahıl yüklü gemiler Odesa, Çornomorsk, Yujnıy limanlarından yola çıkarak İstanbul’daki Müşterek Koordinasyon Merkezi’nde bekletiliyordu. Denetimlerin ve güvenliğin sağlanmasında rol oynayan Türkiye, tahılların dünya pazarına açılmasını sağlıyordu. 17 Temmuz 2023 itibarıyla Rusya, bu anlaşmayı durdurduğunu açıkladı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.