SON DAKİKA
Hava Durumu

Ticaret Bakanlığının Ukrayna bilgi notunda "Kırım'ın Rusya'ya katılması" ibaresi!

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığının ihracata adım atmak isteyen firmalar için hazırladığı Kolay İhracat Platformu'ndaki Ukrayna bilgi notunda, Kırım'a ilişkin bilgiler tepkilere neden oldu.

Haber Giriş Tarihi: 23.03.2023 10:39
Haber Güncellenme Tarihi: 23.03.2023 10:39
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ticaret Bakanlığının Ukrayna bilgi notunda "Kırım'ın Rusya'ya katılması" ibaresi!

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığının ihracata adım atmak isteyen Türk firmaları için hazırladığı "Kolay İhracat Platformu" isimli internet sitesinde, Ukrayna hakkında yazılan bilgi notunda bir skandala imza atıldı. 

Ukrayna hakkındaki bilgi notunda, ülkenin stratejik konumundan söz edilirken; 2014 yılında Kırım'ın Rusya tarafından işgali hakkında, "Kırım’ın Rusya’ya katılması" ifadeleri kullanıldı.

Türkiye Cumhuriyeti'nin Rusya'nın Kırım'ı işgaline karşı ve Ukrayna'nın Kırım dahil olmak üzere toprak bütünlüğüne verdiği kararlı desteği yıllardır devam ederken, Ticaret Bakanlığının aksi yönde bir ifade kullanması dikkatlerden kaçmadı. Söz konusu bilgi notu akıllara, "Ticaret Bakanlığı, Türkiye'nin resmî görüş ve tavrı dışında mı hareket ediyor?" sorusunu getirdi.

Ukrayna hakkındaki bilgi notunda şu ifadelere yer verildi:

"Luhansk ve Donetsk kentlerindeki çatışmalar birer sanayi bölgesi olan Ukrayna’nın doğusundaki kesimlerde ciddi ekonomik sorunlar ortaya çıkarmıştır. Ayrıca, ekonomisinin %3’lük bölümünü oluşturan Kırım’ın Rusya’ya katılması sonrasında AB’nin bu dönemde Rusya’ya uygulamaya başladığı yaptırımlar da Ukrayna’nın dış talebinde önemli sorunlar yaratmış, Rusya ile yaşanan çatışmalar ülkenin en önemli ticari partneriyle ilişkilerini düşük seviyelere indirmiştir."

TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: KIRIM'DAKİ GAYRİMEŞRU REFERANDUMU TANIMIYORUZ

Türkiye Cumhuriyeti'nin Kırım'daki Rus işgaline karşı tavrı ve Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne verdiği destek kararlı bir şekilde devam ediyor. Son olarak, 16 Mart 2023 tarihinde Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın Kırım'daki işgalini meşru göstermek için kurguladığı sözde referandumun 9. yılında bir yazılı açıklama yayımlamıştı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın Kırım'daki sözde referandumunun 9. yıldönümüne ilişkin yazılı açıklama yayımladı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu tarafından dokuz yıl önce bugün (16 Mart) düzenlenen gayrimeşru bir referandumla ve uluslararası hukuka aykırı şekilde ilhak edilmiştir. İlhakın yıldönümü vesilesiyle, bu durumu tanımadığımızı yineliyor, Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne verdiğimiz desteği teyit ediyoruz. Kırım’ın yerli halkı olan Kırım Tatar Türklerinin durumu ülkemiz için her zaman önceliklidir. Türkiye, Kırım Tatar soydaşlarımıza tarihi vatanları Kırım’da, kendi kimliklerini muhafaza ederek, güven ve huzur içinde yaşamalarını teminen destek vermeye devam edecektir"

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.