SON DAKİKA
Hava Durumu

TIME dergisi, Putin'i yılın kişisi mi seçecek?

Dünyaca ünlü ABD merkezli dergi TIME, "yılın kişisi" kategorisinde Ukrayna'da sivilleri hedef alan savaş suçlusu Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i aday gösterdi.

Haber Giriş Tarihi: 05.12.2023 16:40
Haber Güncellenme Tarihi: 05.12.2023 17:14
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
TIME dergisi, Putin'i yılın kişisi mi seçecek?

ABD merkezli haber ve politika dergisi TIME aldığı kararla yeni tartışmalara yol açtı. Tarihte; katliam, savaş suçları, insan hakları ihlalleri ve zorbalıklarla tanınan, adını kara sayfalara yazdıran isimleri kapağına taşıyan TIME dergisinin 2024 yılında "Yılın Kişisi" kategorisinde aday gösterdiği isimlerin birisi de Ukrayna'ya karşı topyekun bir savaş başlatan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin.

TIME DERGİSİ YILIN KİŞİSİ OLARAK HİTLER, STALİN VE PUTİN'İ SEÇTİ!

Daha önce yılın kişisini seçerken, kriter belirlediğini belirten dergi bunu, "Haberleri ve hayatımızı iyi ya da kötü yönde en çok etkileyen ve yılın önemli yönlerini somutlaştıran kişi ya da kişiler" şekliyle ifade etmişti. TIME Dergisi, Yahudilere katliam yapan Alman lider Adolf Hitler'i 1938'de "Hitler, 1938'de demokratik, özgürlüğü seven dünyanın bugün karşı karşıya olduğu en büyük tehditkar güç haline geldi" açıklamasıyla "Yılın Kişisi" seçmişti. Hemen akabinde 1939'da ve 1942'de Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliğinin (SSCB) eli kanlı lideri Josef Stalin'i "Yılın Kişisi" seçmiş, Stalin Polonya'yı işgal etmişti. 2007 yılında TIME dergisinde "Yılın Kişisi" olan Putin de 2008 yılında Gürcistan'ı işgal ederek, tarihin tekrar ettiğini okuyuculara hatırlattı. 

Ukrayna'nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Sergey Kıslıtsa, TIME Dergis'nin tüm bu skandallarını sıraladı. Kıslıtsa Putin'in 2023'te "Yılın Kişisi" kategorisine aday olduğunu anımsatarak, sosyal medya paylaşımında, "TIME dergisinin 2023 seçimi yeni yılda iyi mi kötü mü izleyecek, yakın gelecekte görülecek. 1938/39 olsaydı trajik olurdu; 2007/2008'in kalıpları 2024'te dejavu'lanıyor... Bu The TIME'ın çağrısı ama 2024'te kötülüğün yüzünü kapağa koyarak fiilen müjdeleme geleneğini sürdürmekten daha değerli... İtiraf etmeliyim ki, 7 Mayıs 1945'te TIME'ın kapağında yer alan X'ed putin a la Hitler yazısı, dünya çapında pek çok kişi tarafından paylaşılan, benim yeni yıl dileğimdir" dedi.

TIME DERGİSİ YILIN KİŞİSİ KATEGORİSİNDE Şİ CİNPİNG'İ ADAYLIĞA KOYDU

TIME Dergisi 2023 yılının son ayında "Yılın Kişisi" olarak seçeceği isimleri şu şekilde sıraladı: 

"Taylor Swift (ABD'li pop yıldızı), Vladimir Putin (Rusya Devlet Başkanı), Şi Cinping (Çin Devlet Başkanı), Sam Altman (ChatGPT CEO'su), Barbie, Trump Davası Savcıları, Hollywood Grevcileri, King Charles (Birleşik Krallık Kralı)"

Doğu Türkistan'da sözde eğitim kampı inşa eden ve Uygur Türklerini toplama kampına toplayan, emirleriyle baskı, zulüm ve soykırım uygulan Çin Komünist Partisi (ÇKP) lideri Şi Cinping'in adaylığa seçilmesi de sosyal medya kullanıcıları tarafından tepki topladı. 

Resim

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.