SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye, Avrupa Gökyüzü Kalkanı Girişimi'ne katılacak

Türkiye ve Yunanistan 15 Şubat 2024'te Almanya öncülüğünde başlatılan Avrupa Gökyüzü Kalkınma Girişimi'ne katılmak üzere niyet mektubu imzaladı.

Haber Giriş Tarihi: 16.02.2024 11:40
Haber Güncellenme Tarihi: 16.02.2024 11:59
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkiye, Avrupa Gökyüzü Kalkanı Girişimi'ne katılacak

Türkiye Cumhuriyeti, Almanya öncülüğünde başlatılan Avrupa Gökyüzü Kalkanı Girişimi'ne katılmak üzere Yunanistan ile adım attı. Türkiye Savunma Bakanı Yaşar Güler ile Yunanistan Savunma Bakanı Nikolaos Dendias, 15 Şubat 2024'te NATO Savunma Bakanları toplantısında Belçika'nın başkenti Brüksel'de niyet mektubu imzaladı.

GİRİŞİME KATILAN ÜLKE SAYISI 21 OLACAK

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, iki ülkenin girişimi imzalamasıyla birlikte üye sayısının 21'e çıkacağını ifade etti. Bakan Pistorius, "Bu, bu kadar kısa sürede hatırı sayılır bir rakam" dedi.

"TÜRKİYE BU GİRİŞİME KATKI SAĞLAMAYA HAZIR"

Törende konuşma yapan Bakan Güler, "Almanya'nın öncülüğünde yürütülen bu girişim, NATO'nun gereklerini yerine getirirken, müttefiklerin birlikte çalışabilirliğini ve entegrasyonunu da sağlama yönünde önemli bir adımdır. Türkiye olarak, geniş yelpazedeki ulusal yeteneklerimizle bu girişime katkı sağlamaya hazırız" ifadelerini kullandı. 

AVRUPA GÖKYÜZÜ KALKANI GİRİŞİMİ NEDİR?

Yayılmacı emellerle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat 2022'de Ukrayna'ya karşı başlattığı geniş çaplı işgal girişimiyle Avrupa'da güvenlik tehdidi haline geldi. Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Ağustos 2022'de Avrupa'nın hava sahası güvenliği için atılan bu adımı (Avrupa Gökyüzü Kalkanı Girişimi) Prag'ta duyurmuştu. Bu hamle, Girişim'e katılan ülkelerin aralarında yapacağı hava ve füze sistemlerinin tedarikini içeriyor. Böylelikle ülkeler arasındaki askerî sevkiyatın maliyeti en aza indirgenmiş olacak.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.