SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye'den Danimarka'da Türk bayrağı ve Kur'an-ı Kerim'e hakaret içeren eyleme sert tepki!

Danimarka'da bugün Türk bayrağı ve Kur'an-ı Kerim'e karşı hakaret içeren provokasyonun ardından Türkiye Dışişleri Bakanlığından sert tepki geldi. Ayrıca, Danimarka Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.

Haber Giriş Tarihi: 31.03.2023 21:07
Haber Güncellenme Tarihi: 31.03.2023 21:07
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkiye'den Danimarka'da Türk bayrağı ve Kur'an-ı Kerim'e hakaret içeren eyleme sert tepki!

Danimarka'da ardı ardına Türk nefreti ve İslamofobi içeren eylemler gerçekleşiyor. Bugün, Danimarka'da Kur'an-ı Kerim ve Türk bayrağına karşı nefret suçunun işlenmesine bir kez daha izin verildi. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Türk ve İslam nefreti içeren eylemlere sert tepki gösterdi. Ayrıca, Danimarka Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.

DANİMARKA'DA ÇİRKİN SALDIRI: KINAMA BÜYÜKELÇİYE İLETİLDİ

Türk Dışişlerinden söz konusu nefret suçu içeren eylemlere ilişkin açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Danimarka’da 24 Mart günü kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’e ve şanlı Bayrağımıza karşı gerçekleştirilen nefret suçunun içinde bulunduğumuz Ramazan ayında 31 Mart günü tekrar işlenmesine izin verilmesini en güçlü şekilde lanetliyoruz.

Bu alçak eyleme ifade özgürlüğü adı altında izin verilmesini hiçbir şekilde kabul etmediğimizi ve bu yaklaşımın asla haklı gösterilemeyeceğini tekrar vurguluyoruz. Ayrıca, bu hatada ısrarcı davranılmasını da not ediyoruz.

Bu tür eylemlerin önlenmesi için yasal ve idari tedbirlerin yetersizliği ile siyasi irade eksikliğinin yanısıra faillerin cezasız bırakılmasının yeni provokasyonları cesaretlendirdiği açıkça görülmektedir.

Bu eylem, Avrupa’da İslam karşıtlığı, yabancı düşmanlığı, ayrımcılık ve ırkçılığın son dönemde artış gösterdiğinin açık bir kanıtıdır. Bu tür nefret suçu içeren eylemler, aynı zamanda hoşgörüye, barış içinde bir arada yaşama kültürüne ve demokratik değerlere inanan herkese yönelik bir saldırı niteliğindedir. Bunu görememek ve bu eylemlere göz yummak çok vahim bir aymazlıktır.

Sözkonusu aşağılık saldırıyı en güçlü şekilde kınadığımız ve protesto ettiğimiz Bakanlığımıza çağırdığımız Danimarka Büyükelçisine iletilmiştir. Danimarka makamlarını, bu suçun failleri hakkında gerekli işlemleri yapmaya ve bu tür provokasyonların tekrarlanmasının önlenmesi amacıyla etkin tedbirler almaya bir kez daha kuvvetle çağırıyoruz."

PROVOKATÖR RASMUS PALUDAN DANİMARKA'DA KUR'AN-I KERİM YAKMIŞTI!

Bilindiği üzere, 27 Ocak 2023 tarihinde aşırı sağcı Rasmus Paludan bu kez Danimarka'da Kur'an-ı Kerim yaktı. Danimarkalı aşırı sağcı Sıkı Yön Partisi (Stram Kurs) lideri Rasmus Paludan, İsveç'in ardından yeni bir provokasyona imza attı. İsveç'te 21 Ocak'ta Türkiye'nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim yakan Paludan, aynı provokasyonu bu kez Kopenhag'da yaptı. Rasmus Paludan, Kur'an-ı Kerim'i Danimarka'da bir caminin karşısında polis koruması altında yaktı. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.