SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye, gaz alımında ivmeyi, Rusya'dan Azerbaycan'a çevirdi

Türkiye, Azerbaycan'dan tedarik ettiği ucuz sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) nedeniyle Rusya'dan ithalatı azalttı.

Haber Giriş Tarihi: 05.09.2023 15:15
Haber Güncellenme Tarihi: 05.09.2023 16:17
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkiye, gaz alımında ivmeyi, Rusya'dan Azerbaycan'a çevirdi

Türkiye’nin Rus gazına olan bağımlılığı ve talebi, 2023 yılında azalma gösterdi. Rusya’nın Türkiye’ye doğal gaz ihracatı 8 ayda yüzde 39 azaldı. Rusya, Türkiye'ye doğal gaz ihracatının yaklaşık 10 milyar metreküp olduğunu doğruladı. Rus propaganda basını, ihracat hacminin geçen yıla göre 11 milyar metreküp daha az olduğunu aktardı.

TÜRKİYE'NİN RUSYA'DAN GAZ TALEBİ AZALIRKEN, TEDARİKÇİLER ÇEŞİTLENİYOR

Rus propagandası, bunların 2019'dan bu yana en düşük rakamlar olduğunu belirtti. Tahminler, yıl sonuna kadar toplam tedariğin 15 milyar metreküpe düşme ihtimali olduğunu gösterdi. Türkiye’de Rus gazına olan talep azalırken, tedarikçiler çeşitlendiriliyor. Türkiye, Cezayir ve Nijerya’dan  sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) alımlarını artırırken, Azerbaycan ve İran’dan doğal gaz ithalatına da ivme kazandırdı.

TÜRKİYE'NİN GAZ TALEBİNİ AZERBAYCAN KARŞILIYOR

Rusya merkezli Enerji ve Finans Enstitüsü Direktörü Sergey Kondratiyev, 2023 yılında Rus gazının Türkiye'ye ihracatının 2022 yılına göre önemli ölçüde azaldığını kaydetti. Kondratiyev, ihracatın azalmasının önemli nedeni olarak Türkiye’nin Azerbaycan gazına olan ilgisinin artmasını işaret etti. Uzman, Türkiye ile Azerbaycan arasında LNG ve doğal gaz ticaretinde yüzde 16 büyüme yaşandığını bildirdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.