SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye, Ukrayna, Rusya ve BM heyeti, İstanbul'da Tahıl Koridoru Anlaşmasını görüşecek

Türkiye Milli Savunma Bakanlığı 10-11 Mayıs 2023 tarihlerinde Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler heyetlerinin Tahıl Koridoru Anlaşması ile ilgili İstanbul'da görüşme yapılacağını duyurdu.

Haber Giriş Tarihi: 09.05.2023 15:03
Haber Güncellenme Tarihi: 09.05.2023 16:13
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkiye, Ukrayna, Rusya ve BM heyeti, İstanbul'da Tahıl Koridoru Anlaşmasını görüşecek

Türkiye Milli Savunma Bakanlığı (MSB) bugün yaptığı açıklamada, işgalci Rus saldırılarının ardından 22 Temmuz 2022'de, Rus ablukası altında kalan Ukrayna tahıllarının ilgili ülkelere ihracatı ile ilgili imzalanan Tahıl Koridoru Anlaşmasının devam edeceğini duyurdu. Bakanlık resmi internet sayfasından yaptığı açıklamada, Rusya'nın sekteye uğrattığı Tahıl Koridoru Anlaşması için 10-11 Mayıs 2023 tarihlerinde İstanbul'da Türkiye, Ukrayna, Rusya ve Birleşmiş Milletler (BM) heyetinin bir araya geleceğini açıkladı. 

İSTANBUL'DA TAHIL KORİDORU ANLAŞMASI ELE ALINACAK

Bakanlığın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Ülkemizin ev sahipliğinde, 10-11 Mayıs 2023 tarihlerinde, İstanbul’da Ukrayna, Rusya Federasyonu ve Birleşmiş Milletler ile ikili ve çok taraflı görüşmeler yapılacaktır. Söz konusu görüşmelerde;

Dünya gıda arzı ve güvenliği açısından hayati önem taşıyan “Tahıl Koridoru”nun hızlı, güvenli ve etkin olarak işletilmesi ile gıda fiyatlarında istikrarın sağlanarak ihtiyaç sahibi ülkelerin zarar görmelerinin önüne geçilmesi adına Tahıl Anlaşması’nın uzatılması,

Çatışma koşulları nedeniyle Ukrayna limanlarında mahsur kalan ticari gemilerimiz ve mürettebatının ülkemize dönüşleri için detaylı ve emniyetli bir tahliye planı oluşturulması konuları ele alınacaktır" 

RUSYA TAHIL KORİDORU ANLAŞMASINI SEKTEYE UĞRATIYOR 

Ukrayna Altyapı Bakanlığı dün Rusya'nın, BM çatısı altında Türkiye'nin girişimleriyle imzalanan Tahıl Koridoru Anlaşmasını durdurduğunu bildirmişti. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.