SON DAKİKA
Hava Durumu

Uluslararası Turan Film Festivali'ne yoğun ilgi

Türk dünyasının ortak değerlerini ve kültürel bağlarını vurgulamak üzere 2024 yılında ilk kez düzenlenecek olan Uluslararası Turan Film Festivali, "Kızılelma" temasıyla sinemaseverleri ağırlayacak.

Haber Giriş Tarihi: 17.04.2024 01:48
Haber Güncellenme Tarihi: 17.04.2024 02:26
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Uluslararası Turan Film Festivali'ne yoğun ilgi

Ege Üniversitesi (EÜ) ev sahipliğinde 2-3 Mayıs 2024 tarihleri arasında yapılacak olan “Uluslararası Turan Film Festivali” ile Türk dünyası sineması İzmir’de bir araya gelecek. Uluslararası Turan Film Festivali'ne, 77 ülkeden 1055 başvuru yapılırken Türk dünyası dışında birçok ülkeden de başvuru yapıldı.

EÜ, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) iş birliğiyle İzmir'de düzenlenecek festivalin tanıtım toplantısı, EÜ Rektörlüğü Senato Salonu'nda 16 Nisan 2024 tarihinde gerçekleştirildi. Programa, EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Devlet Arşivleri Başkanlığı Daire Başkanı Ahmet Şahin ile Şube Müdürü Metin Elbey, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Fahrettin Kerem Çevik ve festival kurul üyeleri katıldı.

ULUSLARARASI TURAN FİLM FESTİVALİ 2-3 MAYIS'TA GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Sanatsal faaliyetler üretmek, sanatın gelişimine katkı sağlamak, sanatı ve sanatçıyı sanatseverlerle bir araya getirmek, tam akredite öğrenci odaklı araştırma üniversitemizin toplumsal görevleri arasındadır. Bu bilinçten hareketle Türk dünyasının ortak değerlerini ve kültürel bağlarını vurgulayarak, bu bağların güçlenmesine katkıda bulunmak, Türk devletleri ve topluluklarının kültürel çeşitliliğine ve zenginliğine vurgu yapmak hedefiyle yola çıktığımız bu önemli organizasyon, henüz fikir aşamasında iş birliği talebinde bulunduğumuz bütün çevreler tarafından heyecanla karşılanmış ve sağlanan desteklerle bugünlere gelmiştir” şeklinde konuştu.

Rektör Prof. Dr. Budak, toplantıda yaptığı konuşmada, Türk dünyasını oluşturan millet ve toplulukların kültürel çeşitliliği ve zenginliğini vurgulamak üzere yola çıkan festivalin, iş birliği talebinde bulundukları bütün çevreler tarafından heyecanla karşılandığını belirten Budak, "Uluslararası Turan Film Festivali, uzun süren hazırlık aşamasının ardından 2 ve 3 Mayıs'ta üniversitemiz ev sahipliğinde gerçekleştirilecek. Festival kapsamında uluslararası film yarışması, 3 söyleşi, 2 fotoğraf sergisi, 7 gösterim seçkisi, resim sergisi, konser ve dans gösterisi, sanatseverlerin beğenisine sunulacak." ifadelerini kullandı

"Kızılelma" temasının belirlendiği festivale 77 ülkeden 1055 eserle başvuru yapıldığını aktaran Prof. Budak, festival süresince bu yapımlardan 25'inin EÜ İletişim Fakültesinde gösterime sunulacağını belirtti.

Başvuruların, duayen jüri üyelerinden oluşan seçici kurullar tarafından inceleneceğini dile getiren Budak, dereceye layık görülen filmlerin 13 kategoride ödüllendirileceğini bildirdi.

Prof. Budak, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

"Türk dünyası sinemasının önemli bir platformu olacak bu festivalin, kültürlerarası diyaloğa önemli katkılarda bulunacağına inancımız tamdır. Bu festival, farklı kültürler arasında anlayışı artıracak ve kardeşliği güçlendirecek değerli bir fırsat sunacaktır. İzleyicilerimizi festivalimizde bizimle olmaya ve birlikte sinema deneyimi yaşamaya davet ediyoruz."

“PROJENİN GELENEKSELLEŞMESİNİ UMUYORUZ”

İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Fahrettin Kerem Çevik “Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak’a bu projeye öncülük ettiği için teşekkürlerimi sunuyorum. Türk dünyasının ortak değerlerini vurgulamak açısından önemli bir proje. Bu çalışmanın gelenekselleşmesini umuyoruz” dedi.

EÜ'nün başvurusu üzerine “Uluslararası Turan Film Festivali” ismi Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından patent altına alındı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.