SON DAKİKA
Hava Durumu

Yaklaşık 50 ülkeden siyasi liderler Almanya'da buluşuyor

Yaklaşık 50 ülkenin siyasi lideri, uluslararası çatışmaları, jeopolitik zorlukları ve transatlantik ilişkileri değerlendirmek için 16 Şubat’ta Münih'te gerçekleşecek toplantıda bir araya gelecek.

Haber Giriş Tarihi: 16.02.2024 10:40
Haber Güncellenme Tarihi: 16.02.2024 11:16
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Yaklaşık 50 ülkeden siyasi liderler Almanya'da buluşuyor

16-18 Şubat 2024 tarihlerinde düzenlenecek 60. Münih Güvenlik Konferansı’nda Ukrayna ve Gazze’de yaşanan savaşlar konuşulacak. Konferansta Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, Filistin Başbakanı Mohammad Shtayyeh ve ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris konuşmacılar arasında yer alacak.

UKRAYNA CUMHURBŞKANI ZELENSKIY MÜNİH’TE

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ın Paris ve Berlin ziyaretleri sonrası Münih'e geçmesi bekleniyor. Zelenskıy, 17 Şubat’ta konferansta bir konuşma gerçekleştirecek ve etkinliğin oturum aralarında çok sayıda ikili görüşme yaparak diplomatik temaslarda bulunacak.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba da konferansa katılacak ve Rusya ile savaşa ilişkin son gelişmeleri konuşmak üzere G-7 mevkidaşları ve diğer üst düzey yetkililerle görüşecek.

KONFERANS “ACİL İNSANİ ATEŞKES ÇAĞRISI” İLE BAŞLAYACAK

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres'in 60. Münih Güvenlik Konferansı açılış konuşmasında Gazze'ye daha fazla yardım sağlanması için acil insani ateşkes çağrısı yapması bekleniyor.

16-18 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek görüşmelerde uluslararası çatışmalar ve enerji politikaları, iklim krizi, gıda güvenliği ve yapay zeka dahil olmak üzere en acil güvenlik sorunları hakkında 60 civarında panel tartışma düzenleneceği bildirildi.

FİDAN VE KALIN 60. MÜNİH GÜVENLİK KONFERANSI'NA KATILACAK

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Hakan Fidan ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı İbrahim Kalın bugün başlayacak olan 60. Münih Konferansına katılacak. Fidan, konferans kapsamında ikili görüşmeler gerçekleştirecek. Kalın ise Munih’te mevkidaşlarıyla istihbarat diplomasisi noktasında ikili temaslarda bulunacak.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.