SON DAKİKA
Hava Durumu

Yunan basını Türkiye ile savaş senaryolarını tartışıyor!

Yunanistan'ın ABD'den HIMARS Çoklu Roketatar Sistemi tedarik edeceği ve Türkiye'nin Ege bölgesini açıkça hedef alacağı iddia edildi.

Haber Giriş Tarihi: 14.06.2024 14:00
Haber Güncellenme Tarihi: 14.06.2024 15:14
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Yunan basını Türkiye ile savaş senaryolarını tartışıyor!

Tedarik, silah satışı ve askerî yardımları konu alan savunma haberleri ve analizleri yapan Kanadalı Colby Badhwar, Yunan ordusunun Amerika Birleşik Devletleri'nden (ABD) HIMARS Çok Namlulu Roketatar Sistemi tedarik edeceğini iddia etti.

YUNAN SUBAYLAR HIMARS'I İZLEYECEK 

Badhwar, Yunan ordusunda görev alan yüksek rütbeli subayların yakın zamanda HIMARS'ın nasıl kullanıldığını izlemek üzere ABD'ye gideceğini öne sürdü.

Öte yandan konuya ilişkin olarak Yunan basınında şu ifadelere yerildi:

Bu füzelerin Yunan ordusu tarafından tedarik edilmesi, Anadolu’daki Türk deniz üslerini ve mühimmat depolarını hedef alacağımız için Ege’de büyük bir avantaj sağlayacak. HIMARS füze sistemi adalarımızdaki hareketli dizilere yerleştirilmesi durumunda Türkiye ile bir savaş halinde GMLRS-Unitary füzeleri ile ATACMS, Aksaz Türk deniz üssü, askeri teçhizat depoları, Deniz Tugay Karargahı ile birlikte Foça üssünü de vurabilme kabiliyetine sahip olacaktır. Bu kabiliyet, Türkiye ile Ege’de bir savaş durumunda son derece önemli olacaktır. Çünkü ilk 48 saatte Türk savaş gemilerini, İnsansız Hava Araçlarını (İHA), denizaltılarını ve mühimmat depolarını imha edeceğiz.

ABD TANK VE TEÇHİZATININ SINIRDA NE İŞİ VAR?

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü William Burns'ün geçen sene CIA ajanlarıyla birlikte Dedeağaç ve Meriç bölgesine gerçekleştirdiği gizli ziyaret dünya kamuoyunda dikkat çekmişti. "Çok gizli" ziyaretin bir yıl sonrasında Yunanistan'da Türklerin yoğunlukta yaşadığı Dedeağaç mevkinde konuşlandırılan ABD tank ve teçhizatı ise merak konusu olmuştu. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.