SON DAKİKA
Hava Durumu

Yunanistan'ın "kapıda vize" uygulaması 5 adada başlayacak

Yunanistan‘ın Türk vatandaşlarına yönelik "kapıda vize" uygulamasının 30 Mart’ta başlaması planlanırken, uygulamanın ilk aşamada yalnızca 5 adayı kapsayacağı açıklandı.

Haber Giriş Tarihi: 13.03.2024 22:16
Haber Güncellenme Tarihi: 13.03.2024 22:16
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Yunanistan'ın "kapıda vize" uygulaması 5 adada başlayacak

Türk turistlere yönelik Yunan adalarında hızlı vize uygulamasında yaşanan gecikme Atina'da tartışmalara yol açmıştı. 10 ada için verileceği söylenen vizenin ilk etapta 5 ada için verileceği açıklandı. Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Gerapetritis, "kapıda vize" uygulamasını 30 Mart'ta başlayacağını söyledi.

"UYGULAMA İÇİN ŞİMDİDEN HAZIRLIKLAR YAPILMAKTA"

Yorgos Gerapetritis, konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, bu adımların, özellikle turizm sezonu öncesinde Yunanistan’a seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları için kolaylık sağlamayı amaçladığını belirtti.

Bakan Gerapetritis, “Bu yıl 30 Mart’ta tam olarak faaliyete geçecek olan bu uygulama için şimdiden hazırlıklar yapılmakta ve ilgili bakanlıkların karma ekipleri adalarımızı ziyaret etmekte” dedi. Kapıda vize verilmesi için gerekli altyapının kurulması, biyometrik verilerin alınması ve liman sahasında gerekli bölgelemelerin yapılması gibi önemli adımlar atıldığını kaydetti.

Gerapetritis, Schengen kısıtlamaları nedeniyle bu uygulamanın sadece belirli adalarla sınırlı kalacağını vurguladı. Diğer adaların programa dahil olma talepleri olduğunu ancak Schengen anlaşmasının getirdiği bazı sınırlamalar nedeniyle bu taleplerin şu an için karşılanamayacağını dile getirdi.

Kapıda vize uygulamasının ilk etabı kapsamında Limni, Lesvos (Midilli), Hios (Sakız) Adası, Samos (Sisam) ve Leros gibi adaların yer alması beklenirken, 30 binden fazla kişinin eski vize sistemini tercih etmeyerek seyahatlerini ertelediği ya da iptal ettiği, bu uygulamanın turizm açısından önemli bir adım olduğu belirtiliyor.

Daha önce 1 Şubat'ta başlayacağı belirtilen kapıda vize daha sonra ertlenmiş ve 1 Mart olarak açıklanmıştı. Yunan bakan gecikmenin projenin karmaşık yapısından kaynaklandığını belirtti.  

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.