SON DAKİKA
Hava Durumu

#Apple

QHA - Kırım Haber Ajansı - Apple haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Apple haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Apple ürünleri Güney Kore ordusunda neden yasaklanıyor? Haber

Apple ürünleri Güney Kore ordusunda neden yasaklanıyor?

Güney Kore gelişen teknoloji ve yapay zekanın askerî alanlara sızmasını önlemek için önlem almaya başladı. Bu kapsamda, Güney Kore ordusu güvenlik endişeleri nedeniyle tüm Apple ürünlerinin askerî alanlarda kullanımını yasaklamaya hazırlanıyor. YASAK HER TÜRLÜ AKILLI SAAT VE GİYİLEBİLİR CİHAZLARI İÇERİYOR Güney Kore Hava Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada, ordunun intranet sunucusunda ses kaydı yapabilen üçüncü taraf uygulamaların ve yasağa tabi öğeler olarak belirtilen iPhone'ların 1 Haziran'dan itibaren yasaklanacağı bildirildi. Öte yandan ismi açıklanmayan üst düzey ordu mensupları Güney Kore Haber Ajansı Straitstimes'a verdiği demecinde, iPhone'lar, akıllı saatler ve diğer giyilebilir cihazlar üzerinden ortam dinlemesi yapılarak hassas askerî bilgilerin sızabileceğini ifade ediyor. SAMSUNG ANDROİD TABANLI OLDUĞU İÇİN YASAĞIN DIŞINDA Öte yandan Güney Kore ordusunun, "Ulusal Savunma Mobil Güvenliği" adındaki programla, askerî personelin akıllı telefonunun kamerasının, ağ bağlantısının ve mikrofonunun denetimini ve korumasını sağladığı belirtildi. Ayrıca Güney Kore'nin ünlü telefon markası Samsung'un, Android tabanlı olduğu için yasağın dışında tutulacağı belirtiliyor. Uzmanlar yasağın tüm askerî birimlerde uygulanması halinde, Güney Kore ordusundaki yaklaşık 500 bin personelin karardan etkileyeceğini ifade ediyor.

Çin'den Apple baskı: Çin pazarından Whatsapp'ı kaldırın Haber

Çin'den Apple baskı: Çin pazarından Whatsapp'ı kaldırın

Dünya teknoji pazarının dev şirketlerinden Apple'a Çin baskısı devam ediyor. Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkezi Hükûmet Komitesi, 26 Nisan 2024 tarihinde yaptığı açıklamada, ulusal güvenlik endişeleri bahanesiyle Apple'ın WhatsApp ve Threads gibi sosyal mesajlaşma uygulamalarını Çin'deki App Store'dan kaldırmasını talep etti. APPLE'IN ÇİN'DEKİ KAYBI YILIN İLK ÇEYREĞİNDE %20 Bu bağlamda ağ güvenliği uzmanları, Çin'in Apple baskısının muhtemelen ABD'nin TikTok yasağına karşı bir hamle olduğunu belirtti. Ayrıca Apple'ın Çin'deki akıllı telefon satışları bu yılın ilk çeyreğinde %20'lik düşüş kaydettiği belirtildi.  META'YA AİT OLAN BİRÇOK SOSYAL MESAJLAŞMA UYGULAMASINI KALDIRDI Wall Street Journal'da yer alan 19 Nisan 2024 tarihli habere göre ise, Apple'ın Çin'deki App Store'dan Amerikan şirketi Meta'ya ait olan birçok sosyal mesajlaşma uygulaması kaldırıldı.  Öte yandan Çin'deki bir iPhone kullanıcısı Şenbo, Voice of America'ya konuşarak, cep telefonunun Made for China versiyonuna göre telefonunda App Store'yi açtığında artık WhatsApp ve benzeri mesajlaşma uygulamaları aranamaz uyarısı aldığını bildirdi. "BU TÜR DİJİTAL ABLUKA BÜYÜK GÜVENLİK DUVARI'NA BENZER" Şenbo ayrıca insanların %99'unun yurt dışındaki sosyal medya uygulamalardan haberdar olmadıklarını ve hayatlarına çok az etki ettikleri için WhatsApp ve benzeri mesajlaşma uygulamalarının kaldırıldığının bile farkında olmayabileceğini kaydetti. Şanbo, "Bu tür dijital abluka Büyük Güvenlik Duvarı'na benzer. Bu, kısıtlamalar aslında daha fazla yöntem anlamına gelir" ifadelerini kullandı.

Çin'den kamu çalışanlarına iPhone yasağı! Haber

Çin'den kamu çalışanlarına iPhone yasağı!

ÇKP Merkezi Hükumet Komitesi, devlet yetkililerinin iPhone ve diğer yabancı markalı cep telefonlarıyla resmi devlet organlarına girmesini ve bu cihazları kullanmasını yasakladı. The Wall Street Journal'ın (WSJ) 6 Eylül 2023 tarihinde aktardığı habere göre, Çin devlet yetkililerine, iPhone'ları ve diğer yabancı markalı cep telefonları resmi kurumlara sokmanın yasaklanması talimatı verildi. ÇİN, HASSAS BİLGİLERİN KONTROLÜNÜ SAĞLAMAYA ÇALIŞIYOR! Gazetenin ulaştığı kaynaklara göre, son haftalarda Çin'deki hükumet çalışanları, sohbet grupları veya toplantılarda ÇKP Merkezi Hükumet Komitesinden talimat aldı. Bu talimatın, Pekin'in yabancı teknolojiye olan bağımlılığı azaltma, yerli teknolojilerin pazarlanması ve ulusal güvenliği artırma ve hassas bilgilerin yurt dışına akışını sınırlama amacını taşıdığı kaydedildi. Uzmanlar ÇKP'nin bu talimatının, Apple gibi yabancı markaların, Çin'deki pazarını tehdit edebileceğini bildiriyor. Öte yandan kimi uzmanlar ise Apple'ın Çin'de yerel üst düzey akıllı telefon pazarına hakim olduğunu ve bunun Apple için büyük bir kayıp olmayacağını aktarıyor. ABD VE ÇİN İLİŞKİLERİ  ABD ve Çin ilişkileri son yıllarda Çin'in çip sektöründeki tekelcilik politikasına karşı uyguladığı yasalar nedeniyle gerilmişti. Çin yönetimi ise ABD'ye misilleme olarak uçak üreticisi Boeing ve çip şirketi Micron Technology gibi ABD şirketlerinden sevkiyatı kısıtlamıştı.

iPhone’larda artık Made in China yazmayacak Haber

iPhone’larda artık Made in China yazmayacak

Dünya, çip üretiminde iki dev arasında sıkışıp kalırken dünyaca ünlü marka olan Apple çip üretimini Çin’den ABD’ye taşıyacaklarını açıkladı. Bu hamle ile Çin’in yarı iletken endüstrisinde tekel olmasına son verebileceği tartışıldı. Apple’ın tüm ürünlerinde kullandığı Apple Silicon ismini taşıyan çiplerin üretimini yapan TSMC’nin, ABD’nin Arizona eyaletinde yeni fabrikasının açılması için geri sayım başladı. Arizona’da kurulan TSMC fabrikasında iPhone, iPad ve Apple TV ürünlerinde kullanılan A serisi yonga setlerinin yanı sıra Apple’ın Mac bilgisayarlarında kullanılan M serisi yonga setleri de üretilecek. Apple’ın CEO’su Tim Cook, ABD Başkanı Joe Biden’a, Çip Yasası’nı çıkardığı için teşekkür etti. Çip Yasası, Amerika Birleşik Devletleri’nde yarı iletken çip üretimini maddi kaynaklar sağlayarak teşvik ediyor. Yasa mikroçip sektörüne 280 milyar dolarlık bütçe içeriyor. Önümüzdeki yıl 100 milyar dolara daha çip sektörüne yatırım yapılacağı da bildiriliyor. IPHONE ÇİPLERİNDE MADE IN AMERİCA YAZACAK Cook Apple’ın gelecek yıllarda TSMC ile çalışmaya devam edeceğini açıklayarak “Son birkaç yılda Apple Silikon Vadesi ile kaydettiğimiz ilerleme, cihazlarımızı iyileştirdi. Kullanıcılarımız için yeni performans seviyelerinin kilidini açarak daha önce asla yapamayacakları şeyleri yapmalarını mümkün hale getirdi. Durup düşündüğünüzde, çip teknolojisinin başarabilecekleri olağanüstü. Şimdi, bu kadar çok insanın sıkı çalışması sayesinde, bu çipler gururla ‘Made in America’ olarak damgalanabilecek” ifadelerini kullandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.