SON DAKİKA
Hava Durumu

1944 Kırım Tatar Soykırımı kurbanları anısına yapılan matem mitingi katılımcılarından ortak bildiri

Kırım Tatar Milli Meclisi, 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı'nın 80. yıl dönümünde sürgün kurbanlarının anısına çevrim içi matem mitingi gerçekleştirdi.

Haber Giriş Tarihi: 18.05.2024 21:15
Haber Güncellenme Tarihi: 18.05.2024 22:11
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
1944 Kırım Tatar Soykırımı kurbanları anısına yapılan matem mitingi katılımcılarından ortak bildiri

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM), 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı'nın 80. yılının kaydedildiği 18 Mayıs 2024 tarihinde uluslararası çevrim içi matem mitingi düzenledi. Miting Kırım Haber Ajansının Facebook ve YouTube sayfaları üzerinden canlı olarak yayımlandı.

Dünyanın farklı yerlerinde bulunan Kırım Tatarları, 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı'nın kurbanları anmak için bugün saat 14.00’da düzenlenen çevrim içi matem mitinginde bir araya geldi. Kıyiv’de faaliyet gösteren Kırım Evi Kültür Merkezi'nden yayınlanan matem programına KTMM Başkanı Refat Çubarov, KTMM Üyesi ve Kırım Tatar Kaynak Merkezi Eskender Bariyev, Kırım Evi Kültür Merkezi Müdürü, Kırım Tatar yönetmen ve oyuncu Ahtem Seytablayev başta olmak üzere pek çok önemli isim katıldı. 

Kırım Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin, KTMM Türkiye Temsilcisi ve Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay ile Kırım Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Celal İçten kaydettikleri video mesajlar aracılığıyla matem programı katılımcılarına seslendi.

Matem mitinginin sonunda katılımcılar tarafından ortak bildiri açıklandı.

18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımının 80. yıl dönümünde sürgün kurbanlarının anısına düzenlenen uluslararası mitingi katılımcıların ortak bildirisinin tam metni şu şekilde:

Sevgili Ukrayna halkı; tüm milletlerden Ukrayna vatandaşları!

SSCB rejimi tarafından gerçekleştirilen Kırım Tatar soykırımının 80. yıl dönümü, Şubat 2014'te Rus birliklerinin Kırım'ı işgaliyle başlayan ve bugün de devam eden Rusya Federasyonu'nun bağımsız Ukrayna devletine karşı saldırgan savaşı altında gerçekleşiyor.

Rusya Federasyonu, tıpkı Rus İmparatorluğu ve ardından gelen SSCB gibi, işgal altındaki Kırım topraklarında yerli Kırım Tatar halkını yok etmeyi ve tarihi vatanları Kırım'ı nihai olarak ele geçirmeyi amaçlayan bir baskı politikası izlemektedir.

Bu amaçla, Rus işgalci yetkililer Kırım Tatar halkına ve Kırım'daki etnik Ukrainlere karşı sistematik baskılar uyguladı, Kırım Tatar Milli Meclisinin faaliyetlerini yasakladı, yasa dışı aramalar ve tutuklamalar gerçekleştirdi, siyasi amaçlı suçlamalarla davalar açarak vatanına ve Ukrayna devletine sadık kalan yüzlerce insanı hapsetti.

Rusya Federasyonu, yerli Kırım Tatar halkının anavatanı olan, geçici olarak işgal altındaki Kırım topraklarını, Ukrayna anakarasına yönelik topyekûn işgalini tırmandırmak için bir askeri üs olarak olarak kullanıyor.

Rusya Federasyonu tarafından yürütülen Kırım Yarımadası’nın topyekûn askerileştirilmesi ve topraklarına yeni tür modern silahların konuşlandırılması, küresel barışa yönelik yeni tehditler yarattı.

Sovyetler Birliği'nin Mayıs 1944'te Kırım Tatar halkına karşı işlediği soykırım suçunun cezasız kalması, uluslararası toplumun Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırganlığını ve Şubat-Mart 2014'te Kırım'ın işgalini durduramaması, Şubat 2022'de Ukrayna vatandaşlarına yönelik toplu katliamlar ve işkencelere, sivil tesislere ve altyapıya yönelik geniş çaplı saldırılara ve yüzlerce köy, kasaba ve şehrin tahrip edilmesine yol açan geniş çaplı bir savaşa neden oldu.

Ancak Kırım Tatar halkı, Kırım'ın Rusya tarafından işgal edildiği bu zor yıllarda saldırgan karşısında yalnız bırakılmadı.

Rus saldırganlığının bir sonucu olarak Ukrayna toplumunun karşılaştığı ciddi zorluklara rağmen Ukrayna devleti, bağımsız Ukrayna'nın bir parçası olarak yerli Kırım Tatar halkının gelişimini sağlamak için önemli kararlar almıştır.

Ukrayna Parlamentosunun (Verkhovna Rada) 20 Mart 2014 tarihli "Ukrayna Devleti Bünyesinde Kırım Tatar Halkının Haklarının Garanti Altına Alınmasına İlişkin Ukrayna Parlamentosunun Açıklamasına Dair" başlıklı karar, Ukrayna Parlamentosunun 12 Kasım 2015 tarihli "Kırım Tatar Halkının Soykırımın Tanınmasına Dair" başlıklı kararı, 1 Temmuz 2021 tarihli Ukrayna Yerli Halkları Yasası dahil olmak üzere siyasi ve hukuki düzenlemeleri, Ukrayna Bakanlar Kurulu ve Ukrayna'nın diğer devlet kurumları tarafından kabul edilen bir dizi yasal düzenlemeleri, Mayıs 1944'te Sovyetler Birliği tarafından Kırım Tatar halkına karşı gerçekleştirilen soykırımın tüm sonuçlarının ortadan kaldırılması ve Kırım Tatar halkının Ukrayna'da kendi kaderini tayin hakkının gerçekleştirilmesi, siyasi statülerinin Ukrayna Anayasası ve yasaları çerçevesinde oluşturulması, ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmalarının serbestçe gerçekleştirilmesi için tamamen yeni koşullar yaratmaktadır.

Aynı zamanda, Kırım'ın başarılı bir şekilde işgalden kurtarılması ve yeniden entegrasyonu amacıyla aşağıdaki maddelerin yerine getirilmesi gerektiğini düşünüyoruz:

Sovyetler Birliği tarafından Mayıs 1944'te Kırım Tatar halkının Kırım'dan sürgün edilmesinin nedenleri, sonuçları ve suçluların tespiti konusunda Ukrayna kolluk kuvvetleri ve yargı organları tarafından yürütülen soruşturmanın tamamlanması ve sürgünün Kırım Tatar halkına yönelik soykırım olduğunu kabul eden mahkeme kararının kabul edilmesi,Ukrayna Bakanlar Kurulu tarafından, “Ukrayna'nın Yerli Halklarına Dair" Yasası'nın 8. Maddesinin 1. fıkrası uyarınca, Kırım Tatar Milli Meclisinin Kırım Tatar halkının temsili organı olma statüsünün belirlenmesine ilişkin yasal düzenlemenin derhal kabul edilmesi.

Kırım Tatar halkına yönelik soykırım kurbanlarının saygıyla anıldığı bu günlerde:

Kırım Tatar halkına, geçici olarak işgal altında olan Kırım topraklarında ve işgal edilen diğer bölgelerde Ukrayna devletine sadık kalan ve işgal rejimine direnen tüm Ukrayna vatandaşlarına desteğimizi ve saygımızı ifade ediyoruz. Rus hapishanelerinde insanlık dışı hapis koşullarında boyun eğmeyen, kahramanlar olarak kalan cesur soydaşlarımız siyasi mahkumlara desteğimizi ifade ediyor ve onlarla gurur duyduğumuzu belirtiyoruz. Rus saldırganlığını püskürttüğü ve Ukrayna devletini koruduğu için Ukrayna Savunma Kuvvetlerinin tüm askerlerine özel şükranlarımızı sunuyoruz. Ukrayna ordusunda görev yapan her Kırım Tatarı ve diğer milletlerden Kırım sakinleriyle gurur duyuyoruz.

Kırım, yerli Kırım Tatar halkının ana vatanıdır ve Ukrayna devletinin ayrılmaz bir parçasıdır.

Direneceğiz! Kazanacağız! İşgalden kurtaracağız!

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.