SON DAKİKA
Hava Durumu

AB'nin Ukrayna Temsilciği, KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal'den haber alamadıkları için endişeli!

Avrupa Birliği'nin Ukrayna Temsilciliği, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal’in sağlık durumundan endişe duyduklarını açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 17.11.2023 12:30
Haber Güncellenme Tarihi: 17.11.2023 12:30
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
AB'nin Ukrayna Temsilciği, KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal'den haber alamadıkları için endişeli!

Avrupa Birliği'nin Ukrayna Temsilciliği, 17 Kasım 2023 tarihinde sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal’den haber alamadıklarını ve sağlık durumundan endişe duyduklarını açıkladı. Temsilcilik, "Kendisinden bir buçuk aydır haber alınamıyor ve gelen bilgilere göre yasa dışı olarak Kırım'dan Sibirya'nın doğusuna götürülüyor" dedi.

İŞGALCİ RUSYA, NARİMAN CELAL’İ HANGİ CEZAEVİNE SEVK ETTİ?

Rus işgali altındaki Kırım’da kurmaca suçlamalar çerçevesinde alıkonulan siyasi tutsaklar; Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal, Kırım Tatar aktivistler Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov’un sevk edildiği Rus cezaevleri belli oldu. Nariman Celal ve Aziz Ahtemov’un, Krasnoyarsk bölgesi Minusinsk kentindeki cezaevine, Asan Ahtemov’un ise Vladimir kentindeki cezaevine nakledildiği öğrenildi.

Kırım Dayanışması sivil teşkilatına konuşan KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal’in eşi Leviza Celal, eşinin Rusya’nın Krasnoyarsk bölgesinde bulunan Minusinsk kentindeki cezaevine nakledildiğini aktardı. Leviza Celal, Kırım’ın sözde Yüksek Mahkemesinden gelen bir mektupta, Nariman Celal’in itiraz dilekçelerinin Minusinsk kenti, Gorkogo Sokağı No: 114 adresine gönderileceğinin belirtildiğini kaydetti. Celal, "Açık kaynaklara göre bu adreste cezaevi bulunuyor" dedi.

NARİMAN CELAL UZUN SÜREDİR İLETİŞİME GEÇMEDİ

Eşi ile uzun süredir görüşmediğini ve sağlık durumu hakkında bir şey bilmediğini kaydeden Leviza Celal, “Nariman’dan hiçbir bilgi alamadım. Şu an nerede, sağlık durumu nasıl, hiçbir şey bilinmiyor.” ifadelerini kullandı. Kırım Dayanışması sivil teşkilatı, Aziz Ahtemov’un da Minusinsk kentindeki cezaevine, Asan Ahtemov’un ise Vladimir kentindeki cezaevine nakledildiğini bildirdi.

EKİM BAŞINDA YASA DIŞI OLARAK KIRIM'DAN RUSYA'YA GÖNDERİLDİLER

Ekim ayının başında Nariman Celal, Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov’un Kırım’dan yasa dışı olarak Rusya'ya sevk edildiği öğrenildi. Kırım Tatar siyasi tutsakların tam olarak hangi cezaevine sevk edileceği bilinmiyor.

NARİMAN CELAL RUS HAPİSHANELERİNDE!

Rus istihbaratından 7 Eylül 2021 tarihinde yapılan açıklamada, Akmescit yakınındaki Anğara köyünde 23 Ağustos 2021 tarihinde sözde “sabotaj eyleminin” düzenlendiği iddia edilirken “sabotajın” güya Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Baş Müdürlüğü ve Kırım Tatar Milli Meclisi tarafından organize edildiği ileri sürülmüştü. FSB, yürütülen “soruşturma” çerçevesinde 3 "şüphelinin" tutuklandığını bildirirken; Ukrayna tarafının “sabotajı düzenleyen kişilere” güya 2 bin dolar ödül sözü verdiğini iddia etmişti. Rus propaganda televizyon kanalı Zvezda’nın Telegram hesabından yayımlanan haberde, sözde sabotajın düzenlendiği yerden görüntülere ve güya sabotaj eylemini düzenleyen Aziz Ahtemov ve Asan Ahtemov’un itiraf videolarına yer verilmişti.

3 KIRIM TATARI HAKKINDA TUTUKLAMA KARARI ALINDI

Sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, 6 Eylül’de KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal, Kırım Tatar aktivistleri Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov hakkında tutuklama kararı almıştı. FSB, yürüttüğü düzmece soruşturma sonucu alıkoyduğu Nariman Celal, Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov’u güya “sabotaj” düzenlemekle suçlamıştı.

ALIKONULAN KIRIM TATARLARINA İŞKENCE!

İşgalciler, günler boyunca Aziz Ahtemov ve Asan Ahtemov’un bağımsız avukatlarla görüşmesine izin vermemişti. Daha sonra büyük çabalar sonucu müvekkil ile görüşen avukat Ayder Azamatov, işgalci Rus güçlerinin Kırım Tatarlarına işkence uyguladıklarını anlatmıştı.

İKİ KİŞİYE TUTUKLAMA CEZASI

Öte yandan asılsız bahanelerle haklarında dava açılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında tutuklama cezası kararı alınmıştı. Biri gece yarısında, diğeri sabah erken saatlerde FSB görevlileri tarafından kaçırılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında Rusya İdari Suçlar Kanununun 19.3 maddesi uyarınca (polis görevlisinin talebine uymamak) dava açılmıştı. Sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, Kırım Tatarlarını suçlu bularak Şevket Useinov hakkında 14 gün tutuklama cezası, Eldar Odamanov hakkında ise 15 gün tutuklama cezası kararı almıştı.

İşgalci güçler tarafından Nariman Celal, Asan Ahtemov ile Aziz Ahtemov’a yöneltilen suçlamalar çerçevesinde Aralık 2021’de iki Kırım Tatarının evine baskın düzenlenmişti. Evlerde yapılan aramalardan sonra Kırım Tatarları Kurtumer Çalgozov ve Nariman Ametov sorgulanmak üzere alıkonulmuştu. Nariman Ametov sorgulama sırasında kendisine elektrikle işkence uygulandığını bildirmişti.

İŞGALCİ MAHKEMEDEN 3 KIRIM TATARINA HAPİS CEZASI!

Rus işgali altındaki Kırım’ın sözde Yüksek Mahkemesi, 21 Eylül 2022’de kurmaca suçlamalar çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal ve Kırım Tatar aktivistler Asan Ahtemov ile Aziz Ahtemov hakkında aldığı kararları açıkladı. Sözde mahkeme, KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal hakkında 17 yıl hapis cezası, Asan Ahtemov hakkında 15 yıl hapis cezası, Aziz Ahtemov hakkında ise 13 yıl hapis cezası kararı aldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.