SON DAKİKA
Hava Durumu

Çubarov, AKPM Türk Grubu Üyesi TBMM milletvekilleri ile Kıyiv’de bir araya geldi

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, AKPM Türk Grubu Üyesi TBMM milletvekilleri Ahmet Yıldız ve Zeki Hakan Sıdalı ile bir araya geldi.

Haber Giriş Tarihi: 25.02.2023 20:44
Haber Güncellenme Tarihi: 25.02.2023 22:35
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Çubarov,  AKPM Türk Grubu Üyesi TBMM milletvekilleri ile Kıyiv’de bir araya geldi

Kıyiv’e çalışma ziyaret gerçekleştiren Ak Parti Denizli Milletvekili, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Türk Grubu Başkanı Ahmet Yıldız ve İYİ Parti Mersin Milletvekili, AKPM Türk Grubu Üyesi Zeki Hakan Sıdalı, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov ile bir araya geldi. Görüşmeye, Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere ve KTMM üyesi Riza Şevkiye de katıldı.

Görüşmeye dair açıklamada bulunan KTMM Başkanı Refat Çubarov, görüşmenin başında, Türkiye’de yaşanan deprem felaketinin yol açtığı çok sayıdaki can kaybı ve büyük yıkımlar nedeniyle Türk milletvekillerine başsağlığı dileklerini iletti.

TÜRK MİLLETVEKİLERİNDEN UKRAYNA'YA TEŞEKKÜR

Öte yandan Türk milletvekilleri Ahmet Yıldız ve Zeki Hakan Sıdalı, depremden sonra Ukrayna’nın Türkiye’ye sağladığı desteğin önemine dikkat çekerek, “Dış düşmanla savaş halinde olan ve buna bağlı olarak inanılmaz zorluklar yaşayan Ukraynalıların komşusuna yardım eli uzatması Türk toplumunu çok duygulandırdı." değerlendirmesinde bulundu.

Türk milletvekilleri, depremzedelere destek vermek amacıyla KTMM’nin başlattığı yardım kampanyasına katılan tüm Ukrayna vatandaşlarına teşekkür etti.

Bunun dışında taraflar görüşme sırasında, 9 yıldır işgal altında bulunan Kırım dahil Ukrayna’daki durumu ve Kırım Tatar halkının durumunu ele aldı. Ayrıca taraflar, Türkiye ve Ukrayna'daki siyasetçiler ve sivil sektör kuruluşları arasında sistematik etkileşim ve işbirliğine yönelik önerileri dile getirerek onların hayata geçirilebilme olanaklarını tartıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.