SON DAKİKA
Hava Durumu

Çubarov: Rusya Kırım'daki genç neslin bilincini yeniden biçimlendirmeye çalışıyor

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, işgalci Rusya’nın Kırım’da Ruslaştırma politikası yürüterek çocukların millî kimliklerini silmeye çalıştığına dikkat çekti.

Haber Giriş Tarihi: 25.06.2024 16:40
Haber Güncellenme Tarihi: 25.06.2024 17:12
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Çubarov: Rusya Kırım'daki genç neslin bilincini yeniden biçimlendirmeye çalışıyor

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Rusya’nın şu an Kırım’daki her şeyi Ruslaştırma ve Ruslaştırmaya karşı çıkan her şeyi yok etme politikası yürüttüğünü ifade etti.

Ukrayna'nın başkenti Kıyiv’de düzenlenen 3. Kırım Platformu Uluslararası Uzman Ağı Forumu'nun açılışı 24 Haziran 2024 tarihinde gerçekleşti. 15 ülkenin temsilcisinin katıldığı foruma 120'si yüz yüze, yaklaşık 200'ü çevrim içi olmak üzere 320’den fazla uzman katılım sağlıyor. 

"RUSLAŞTIRMA VE YOK ETME"

3. Kırım Platformu Uluslararası Uzman Ağı Forumu''nda dün konuşan KTMM Başkanı Refat Çubarov, “Rus işgalcilerin Kırım'da tam olarak ne yaptığını çok kısa bir şekilde değerlendirmek gerekirse, bunun iki kelimeyle ifade edilebileceğini düşünüyorum: Ruslaştırma ve yok etme. Kırım’daki tüm yaşam faaliyetlerinin Ruslaştırılması ve buna karşı çıkan her şeyin yok edilmesi. Öncelikle de yerli halklar yok ediliyor. Ruslar bunu yeni uydurmadı. Kırım’ı ilk işgalinden itibaren son 240 yıl boyunca Kırım Tatar halkına karşı yaptıkları her şeyi tamamlamak istiyorlar.” dedi.

Çubarov, bu bağlamda genç neslin en büyük tehlikede bulunduğunu belirterek, işgalcilerin çocukların millî kimliklerini silmeye çalıştığına dikkat çekti.

Çubarov, “İşgalde 11 yıl sonuçsuz geçmiyor. Özellikle de, Ruslar işlerini çok iyi bildiği ve başta okul öğrencileri olmak üzere genç neslin bilincini yeniden biçimlendirme hedeflerini gerçekleştirmeye çalıştığı şartlar altında...” dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.