SON DAKİKA
Hava Durumu

İşgalci Rusya, hava kuvvetlerini Kırım'dan tahliye etme planı üzerinde çalışıyor!

Rus komuta kademesinin, başta hava birlikleri olmak üzere işgal altındaki Kırım'da konuşlandırılan birlikleri tahliye planı üzerinde çalıştığı öğrenildi.

Haber Giriş Tarihi: 25.12.2023 12:41
Haber Güncellenme Tarihi: 25.12.2023 12:50
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İşgalci Rusya, hava kuvvetlerini Kırım'dan tahliye etme planı üzerinde çalışıyor!

Ukrayna ordusu cephede başarılı hamlelerde bulunurken; Kremlin yönetimi, Rusya Hava Kuvvetleri birliklerinin işgal altındaki Kırım'dan tahliye edilmesinin gündemde olduğunu duyurdu.

Ukrayna Gönüllü Ordusu Güney Grubu Sözcüsü Sergiy Bratçuk, Freedom televizyon kanalında yaptığı açıklamada; Rus üst düzey yöneticilerinin, işgal altındaki Kırım’da konuşlandırılan hava birliklerini tahliye etme planı için çalışma yürüttüğünü ifade etti. Bratçuk, "İlginç bir şekilde, halihazırda savaşın ortasında düşman (Rusya), birliklerinin özellikle de Hava Kuvvetlerinin, geçici olarak işgal edilen Kırım topraklarından tahliye planı üzerinde çalışıyor. Doğal olarak bugün aktif bir aşama değil ancak tahliye konuları şimdiden gündeme getiriliyor" dedi.

"RUSYA KIRIM'DAN HAVA BİRLİKLERİNİ ÇEKMEK ZORUNDA KALACAK"

Ukrayna Savunma Kuvvetlerinin elinde yeterince savaş uçağı olmadan bile hava sahasındaki muharebe kabiliyetini sergilemeye devam ettiğini belirten Bratçuk, F-16 savaş uçakları Ukrayna’ya devredildikten sonra Rusya’nın hava birliklerini Kırım’dan tahliye etme planını hayata geçireceğini kaydetti. Bratçuk, "Şimdilik hala gökyüzünde Rusya Silahlı Kuvvetleri ile eşitliğimiz yok. Fakat, Ukrayna ordusunun havacılık bileşeni güçlendiğinde (F-16 savaş uçakları verildiğinde) tahliye konusunun teoriden pratiğe geçebileceğini anlıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.