SON DAKİKA
Hava Durumu

İşgalciler, Kırım Tatar aktivist ve yurttaş gazeteci Lütfiye Zudiyeva hakkında 2 dava açtı

Kırım'da bu sabah Rus işgal güçleri tarafından alıkonulan Kırım Tatar aktivist, yurttaş gazeteci Lütfiye Zudiyeva hakkında 2 dava açıldı. Zudiyeva önümüzdeki günlerde mahkemeye çıkarılacak.

Haber Giriş Tarihi: 22.02.2024 20:00
Haber Güncellenme Tarihi: 22.02.2024 21:03
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İşgalciler, Kırım Tatar aktivist ve yurttaş gazeteci Lütfiye Zudiyeva hakkında 2 dava açtı

Rus işgali altındaki Kırım’ın Kremlin kontrolündeki yönetimi yarımadadaki baskıları dünyaya duyuran aktivistleri sindirmeye çalışıyor. Bu sabah Rus işgal güçleri tarafından alıkonulan Kırım Tatar aktivist, yurttaş gazeteci Lütfiye Zudiyeva hakkında 2 idari davanın açıldığını bildirildi.

İşgalciler, 22 Şubat 2024 Perşembe günü sabah saatlerinde Canköy'de yaşayan Kırım Tatar aktivist, yurttaş gazeteci Lütfiye Zudiyeva’nın evine baskın gerçekleştirdi. Evde yapılan aramadan sonra işgal güçleri Zudiyeva’yı alıkoyarak Akmescit’teki (Simferopol) sözde Aşırılıkla Mücadele Merkezine götürdü.

KIRIM TATAR AKTİVİST HAKKINDA 2 DAVA AÇILDI

Sözde Aşırılıkla Mücadele Merkezinde Zudiyeva hakkında hakkında Rusya İdari Kanunu'nun 13.15 maddesini (Bilgi edinme özgürlüğünün kötüye kullanılması) ihlal etme uyarınca iki idari dava açtı. Ardından serbest bırakılan Zudiyeva önümüzdeki günlerde mahkemeye çıkarılacak.

İŞGALCİLER GERÇEKLERİ ANLATANLARA BASKI UYGULUYOR

Kırım Dayanışması sivil teşkilâtı aktivisti, insan hakları savunucusu ve yurttaş gazeteci Lütfiye Zudiyeva baskılara rağmen Rus işgali altında bulunan Kırım’da yaşanan gelişmeleri duyuran kişilerden biri. Zudiyeva daha önce Temmuz 2023’de, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal, Kırım Tatar aktivistler Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov’a destek vermek için mahkemeye gelen çok sayıda Kırım Tatarı ile birlikte alıkonulmuştu. İşgalci mahkeme söz konusu olay sonrasında Lütfiye Zudiyeva'yı 12 bin ruble para cezasına çarptırdı. Zudiyeva ayrıca 2019 yılında da bir sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek işgalciler tarafından alıkonulmuştu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.