SON DAKİKA
Hava Durumu

İşgalciler, Kırım Tatar siyasi tutsakları aç bırakıyor

İşgalciler, Kırım Tatar siyasi tutsaklara baskı uygulamak için çeşitli yöntemlere başvuruyor. Bu kez, işgalcilerin siyasi tutsakları aç bıraktığı öğrenildi.

Haber Giriş Tarihi: 01.02.2023 14:10
Haber Güncellenme Tarihi: 01.02.2023 14:14
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İşgalciler, Kırım Tatar siyasi tutsakları aç bırakıyor

Rus işgal altındaki Kırım’ın Kremlin kontrolündeki kukla yönetim, Kırım Tatar siyasi tutsaklarına baskı uyguluyor. İşgalciler dava dosyalarını incelemek üzere sözde mahkemeye götürülen Kırım Tatar siyasi tutsakları Nariman Celal, Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov’u gün boyunca aç bıraktığı öğrenildi.

Kırım Tatar siyasi tutsak Asan Ahtemov, 26 Ocak’ta tutukevinden yazdığı mektupta çok hasta olmasına rağmen uygun tedavinin sağlanmadığını bildirdi. Ayrıca işgalcilerin, kendisini ve Asan Ahtemov ile Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Nariman Celal’i temyiz için dava dosyaları incelemek üzere sözde mahkemeye götürdüğünü ve orada gün boyunca aç ve susuz tutulduklarını bildirdi.

İŞGALCİLER KIRIM TATAR SİYASİ TUTSAKLARI AÇ BIRAKIYOR

Mahkemeye götürülmek için saat 04.00’te uyandırıldığını ve 07.30’da mahkemeye götürüldüklerini belirten Asan Ahtemov, “Belgeleri öğlene kadar inceledik, daha sonra yemek için mola istedik. Bizi bir odaya götürdüler ve yaklaşık bir saat boyunca orada oturduk. Yasal hakkımız olan yemek bize getirilmedi. Dediler ki, tutukevi ay sonuna kadar mahkemeye yemek göndermeyecek. Böylece kadar aç ve susuz kaldık.” ifadelerini kullandı.

"ÇOK ZOR AMA PES ETMİYORUZ!"

Ertesi gün yine mahkemeye götürüleceklerini aktaran siyasi tutsak, “Bu süreç çok yorucu. Çok zor olacağını biliyoruz ama pes etmiyoruz!” dedi.

NARİMAN CELAL RUS ESARETİNDE

Rus istihbaratından 7 Eylül 2021 tarihinde yapılan açıklamada, Akmescit yakınındaki Anğara köyünde 23 Ağustos 2021 tarihinde sözde “sabotaj eyleminin” düzenlendiği iddia edilirken “sabotajın” güya Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Baş Müdürlüğü ve Kırım Tatar Milli Meclisi tarafından organize edildiği ileri sürülmüştü. FSB, yürütülen “soruşturma” çerçevesinde 3 “şüphelinin” tutuklandığını bildirirken; Ukrayna tarafının “sabotajı düzenleyen kişilere” güya 2 bin dolar ödül sözü verdiğini iddia etmişti. Rus propaganda televizyon kanalı Zvezda’nın Telegram hesabında yayımlanan haberde, sözde sabotajın düzenlendiği yerden görüntülere ve güya sabotaj eylemini düzenleyen Aziz Ahtemov ve Asan Ahtemov’un itiraf videolarına yer verilmişti.

3 KIRIM TATARI HAKKINDA TUTUKLAMA KARARI ALINDI

Sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, 6 Eylül’de KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal, Kırım Tatar aktivistleri Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov hakkında tutuklama kararı almıştı. FSB yürüttüğü düzmece soruşturma sonucu alıkoyduğu Nariman Celal, Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov’u güya “sabotaj” düzenlemekle suçlamıştı.

ALIKONULAN KIRIM TATARLARINA İŞKENCE UYGULANDI

İşgalciler, günler boyunca Aziz Ahtemov ve Asan Ahtemov’un bağımsız avukatlarla görüşmesine izin vermemişti. Daha sonra büyük çabalar sonucu müvekkil ile görüşen avukat Ayder Azamatov, işgalci Rus güçlerinin Kırım Tatarlarına işkence uyguladıklarını anlatmıştı.

İKİ KİŞİYE TUTUKLAMA CEZASI

Öte yandan asılsız bahanelerle haklarında dava açılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında tutuklama cezası kararı alınmıştı. Biri gece ortasında, diğeri sabah erken saatlerde FSB görevlileri tarafından kaçırılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında Rusya İdari Suçlar Kanununun 19.3 maddesi uyarınca (polis görevlisinin talebine uymamak) dava açılmıştı. Sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi Kırım Tatarlarını suçlu bularak Şevket Useinov hakkında 14 gün tutuklama cezası, Eldar Odamanov hakkında ise 15 gün tutuklama cezası kararı almıştı.

BASKI İÇİN BİR BAHANE

İşgalci güçler tarafından Nariman Celal, Asan Ahtemov ile Aziz Ahtemov’a yöneltilen suçlamalar çerçevesinde Aralık 2021’de iki Kırım Tatarının evine baskın düzenlenmişti. Evlerde yapılan aramalardan sonra Kırım Tatarları Kurtumer Çalgozov ve Nariman Ametov sorgulanmak üzere alıkonulmuştu. Nariman Ametov sorgulama sırasında kendisine elektrikle işkence uygulandığını bildirmişti.

İŞGALCİ MAHKEME 3 KIRIM TATARINA HAPİS CEZASI

Rus işgali altındaki Kırım’ın sözde Yüksek Mahkemesi, 21 Eylül 2022’de kurmaca suçlamalar çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal ve Kırım Tatar aktivistler Asan Ahtemov ile Aziz Ahtemov hakkında aldığı kararları açıkladı. Sözde mahkeme, KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal hakkında 17 yıl hapis cezası, Asan Ahtemov hakkında 15 yıl hapis cezası, Aziz Ahtemov hakkında ise 13 yıl hapis cezası kararı aldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.