SON DAKİKA
Hava Durumu

İşgalcilerce kaçırılan 2 Kırım Tatar gençten haftalardır haber alınamıyor!

Rus işgali altındaki Kırım'da 3 Kasım 2023 tarihinde FSB görevlileri tarafından kaçırılan 2 Kırım Tatar gençten hala haber alınamıyor. İşgalci kurumlar ise avukatlara kaçırılan Kırım Tatarlarına dair bir bilgi sağlamıyor.

Haber Giriş Tarihi: 12.12.2023 12:32
Haber Güncellenme Tarihi: 12.12.2023 12:56
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İşgalcilerce kaçırılan 2 Kırım Tatar gençten haftalardır haber alınamıyor!

İşgal altındaki Kırım’ın Akyar (Sivastopol) şehrinde, 3 Kasım 2023 tarihinde Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) görevlileri tarafından kaçırılan 22 yaşındaki Kırım Tatarı Farhad Soliyev’in bulunduğu yer hala bilinmiyor. Avukatlar, Kırım’daki sözde yetkili kurumlara yaptıkları başvurulara hiçbir cevap gelmediğini bildirdi.

Kırım Dayanışması sivil teşkilatından yapılan açıklamada, Rusya İçişleri Bakanlığı sözde Akyar Soruşturma Müdürlüğü, avukat Edem Semedlyayev’in başvurusuna verdiği cevapta FSB görevlileri tarafından kaçırılan Kırım Tatarı Farhad Soliyev’in bulunduğu yer hakkında hiçbir bilgiye sahip olmadığını ileri sürdü. Sözde Akyar Soruşturma Şubesi Müdür Yardımcısı Vekili R. Degtyarov’un açıklamasına göre, Soliyev Akyar’daki karakolllara getirilmedi, hakkında bir soruşturma açılmadı ve kentteki mahkemelerde hakkında bir tutuklama kararı alınmadı.

Avukat Lilya Gemeci, Soliyev’in bir ay kaçırıldıktan sonra sadece bu bilgiyi öğrenebildiklerini aktardı. Avukatların Rusya İçişleri Bakanlığı, Rusya Askeri Savcılığı, FSB başta olmak üzere birçok yetkili kuruma başvuru yaptıklarını belirten Gemici, “Ancak hiç kimse cevap vermiyor. Sadece bir kere Farhad Soliyev’in annesini arayarak ne belgeleri görmek istediğini sordular.” açıklamasında bulundu.

FSB TARAFINDAN KAÇIRILAN 2 KIRIM TATARI GENÇTEN BİR AYDIR HABER ALINAMIYOR

Ferhad Soliyev’in annesi Lenara Seydaliyeva, 3 Kasım 2023 tarihinde oğlunu ve iş arkadaşı Server Aliyev’in FSB’ye ait arabaya bindirilerek bilinmeyen bir yere götürüldüğünü duyurdu. 

Rusya İçişleri Bakanlığı, FSB’nın alıkoyduğu kişileri “15 gün gözaltına tutma” hakkına sahip olduğunu ileri sürerek kaçırılma soruşturmasını açmayı reddetti.

Kayıp kişileri arayan gönüllü "Liza Alert Kırım" hareketi, polis görevlilerinin Farhad Saliyev ve Server Aliyev’in yerini bildiğini ileri sürerek arama çalışmalarını durdurdu. Öte yandan, Kırım’daki sözde mahkemelerin internet sayfalarında kaçırılan Kırım Tatarlarına dair hiçbir bilgi paylaşılmadı. Avukatların onları gözaltı merkezlerinde ve tutukevlerinde arama çabaları bir sonuç vermedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.