SON DAKİKA
Hava Durumu

"Kırım Askerleri" adlı belgesel filmi Kırım Tatarca yayında!

Kırım Tatar Kaynak Merkezi tarafından hazırlanan "Kırım Askerleri" isimli belgesel Kırım Tatar medyası ATR tarafından Kırım Tatarca olarak YouTube isimli platformda yayınladı.

Haber Giriş Tarihi: 06.02.2024 20:00
Haber Güncellenme Tarihi: 06.02.2024 20:16
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
"Kırım Askerleri" adlı belgesel filmi Kırım Tatarca yayında!

İşgalci Rusya'nın 2014 yılında Ukrayna'nın doğusundaki Donbas bölgesini ve Kırım'ı işgal etmesiyle başlattığı savaş, 24 Şubat 2022 itibarıyla ülkenin tamamına karşı topyekûn saldırıya dönüştü. Bu kapsamda Ukrayna ordusunda çok sayıda Kırım Tatarı işgalci Rusya'ya karşı vatan toprakları için mücadele etti. 

KIRIM TATAR ASKERLERİN KİMLİKLERİ GİZLENDİ

Kırım Tatar Kaynak Merkezi tarafından hazırlanan "Kırım Askerleri" isimli belgesel filmi 12 Ocak 2024 tarihinde tanıtım toplantısıyla medyadaki yerini buldu. Belgesel filmi, Ukrayna-Rusya Savaşı'ndaki Kırım Tatarlarının rolünü anlatıyor. Belgesel filmde Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Kaynak Merkezi Başkanı, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) üyesi Eskender Bariyev, Kırım Müslümanları Din İdare Müftüsü Ayder Rüstemov, "Kırım" adlı özel askeri birimin komutanı İsa Akayev, Ena lakaplı Kırım Tatar nişancı, Uskut lakaplı Kırım Tatar yüzbaşı, Han lakaplı Kırım Tatar askerin yer aldığı filmde, cephedeki faaliyetlerden söz ediliyor. Belgesel filmde Rusya'nın işgalci yönetimi ve Rus ordusundaki tehlikeli konumundan dolayı Kırım Tatar askerlerinin kimlikleri gizlendi.

FİLM KIRIM TATARCA YAYINDA!

İlgililerin kolayca ulaşabileceği belgesel filmi artık Kırım Tatarca yayında. Kırım Tatar medyası ATR tarafından seslendirilen film, Kırım Tatarca olarak izleyicilere sunuldu. Film; Türkçe, İngilizce, Kırım Tatarca ve Ukarince olarak izleyicilere servis edildi.

Kırım Tatar Kaynak Merkezi Başkanı Eskender Bariyev film hakkında yaptığı yorumda, Kırım Tatarlarının 10 yıldır Ukrayna'nın bağımsızlığı için işgalcilere karşı mücadele ettiğine dikkat çekerek, "Bu filmi hazırlama fikri uzun zaman önce ortaya atıldı. Daha önce bu türden bir film hiç yapılmadı. Bu bir ilk. Kırım Tatar halkının Ukrayna-Rusya Savaşı'ndaki rolünü ve katkısını göstermeye çalışıyoruz… Ayrıca uluslararası topluma Kırım'ın yerli halkı olan Kırım Tatar halkının geleceğinin ancak işgalden kurtarılan, Avrupa değerlerine saygı duyan, hukuk devleti olan Ukrayna’da olabildiğini göstermek istiyoruz.” dedi.

Belgeselin Kırım Tatarca versiyonunun tamamı için:

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.