SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım'da bir kişi daha Numan Çelebicihan Taburu davasında mahkum edildi!

İşgalcilerin, Kırım Tatarlarına ve işgale karşı çıkan Ukraynalılara yönelik baskıları devam ediyor. Kırım'da sözde mahkeme, "Numan Çelebicihan Taburu davası" çerçevesinde bir kişiyi daha mahkum etti.

Haber Giriş Tarihi: 12.05.2023 17:48
Haber Güncellenme Tarihi: 12.05.2023 17:50
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım'da bir kişi daha Numan Çelebicihan Taburu davasında mahkum edildi!

Rus işgali altında bulunan Kırım’daki sözde mahkeme, güya Numan Çelebicihan Taburu'na mensup olduğu iddiasıyla alıkonulan bir kişiyi daha hapis cezasına mahkum etti.

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) tarafından yapılan açıklamaya göre, Kremlin kontrolündeki sözde Armanpazarı Bölge Mahkemesi, güya Numan Çelebicihan Taburu’na mensup olma iddiasıyla alıkonulan bir Ukrayna vatandaşını 5 yıl hapis cezasına çarptırdı.

FSB, 36 yaşındaki Ukrayna vatandaşının 2015 yılından itibaren 2 yıl boyunca  “Numan Çelebicihan Taburu’nda gönüllü olarak görev yaptığını" iddia etti.

NUMAN ÇELEBİCİHAN TABURU NEDİR?

Numan Çelebicihan Taburu oluşturma fikri Ukrayna’da 2016 yılından beri tartışılıyordu. Ancak tabur resmi olarak sadece Rusya Ukrayna’ya geniş çaplı saldırı başlattığı 24 Şubat 2022 tarihinden sonra resmi olarak kuruldu. Diğer yandan, Rus özel servisleri bu bahaneyi uzun süredir kullanarak Kırımlıları kovuşturuyor. 2022 yılından önce işgalciler aynı suçlamalar çerçevesinde Kırım Tatarları; Edem Kadırov (4 yıl hapis cezası), Fevzi Sagancı (10,5 yıl hapis cezası), Dilaver Gafarov (9 yıl 10 ay hapis cezası) ve Nariman Mejmedinov (8 yıl hapis cezası), Mecit Ablamitov’u (6 yıl hapis cezası) mahkum etti.

RUSYA, TABURU GÜYA TERÖR ÖRGÜTÜ OLARAK TANIDI

Rusya Yüksek Mahkemesinin, 1 Haziran 2022’de Numan Çelebicihan Taburu’nu “terör örgütü” olarak tanıdı. Böylece Rus işgalciler, Kırım Tatarlarına baskıyı artırmak için bir araç daha elde etmiş oldu. Rusya’nın 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal saldırısı başlatmasından sonra işgalciler, 10’dan fazla kişiyi Numan Çelebicihan Taburu üyesi olma iddiasıyla alıkoydu.

İŞGALCİLER, NUMAN ÇELEBİCİHAN DAVASINI KIRIM TATARLARINDAN İNTİKAM ALMAK İÇİN KULLANIYOR

KrımSOS insan hakları örgütü uzmanı Yevgeniy Yaroşenko, “İşgalci Rus yönetimi, Numan Çelebicihan Taburu davasını Herson bölgesinde yaşayan Kırım Tatarlarından ‘Kırım’ın ablukası’ için intikam almak için kullanıyor” ifadelerini kullandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.