SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım’da bir kişi daha Numan Çelebicihan Taburuna üyelik iddiasıyla alıkonuldu!

Rus işgali altındaki Kırım’da işgal güçleri, 39 yaşında bir şahsı güya Numan Çelebicihan Taburu’na mensup olma iddiasıyla alıkoydu.

Haber Giriş Tarihi: 13.03.2023 15:22
Haber Güncellenme Tarihi: 13.03.2023 15:38
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım’da bir kişi daha Numan Çelebicihan Taburuna üyelik iddiasıyla alıkonuldu!

Rus işgali altındaki Kırım’ın Kremlin kontrolündeki kukla yönetimi, “Numan Çelebicihan Taburu" davasını baskı aracı olarak kullanmaya devam ediyor.

Kırım'da işgalci yönetim, bugün Numan Çelebicihan Taburu’na güya mensup olduğu iddiasıyla 39 yaşındaki bir Kırım sakinini alıkoydu. Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) sözde Kırım Müdürlüğünden yapılan açıklamada, alıkonulan kişinin ismi belirtilmedi. 

İşgalcilerin, Rusya Ceza Kanunu'nun 208. maddesinin 2. kısmı uyarınca Rusya Federasyonu federal yasası tarafından öngörülmeyen silahlı bir oluşuma katılım iddiasıyla şahıs hakkında yasa dışı bir şekilde dava açtığı öğrenildi. Öte yandan, şahsın alıkonulduğu yeri veya hakkındaki bilgiler paylaşılmadı. 

NUMAN ÇELEBİCİHAN TABURU NEDİR?

Numan Çelebicihan Taburu oluşturma fikri Ukrayna’da 2016 yılından beri tartışılıyordu. Ancak tabur resmi olarak sadece Rusya Ukrayna’ya geniş çaplı saldırı başlattığı 24 Şubat 2022 tarihinden sonra resmi olarak kuruldu. Diğer yandan, Rus özel servisleri bu bahaneyi uzun süredir kullanarak Kırımlıları kovuşturuyor. 2022 yılından önce işgalciler aynı suçlamalar çerçevesinde Kırım Tatarları; Edem Kadırov (4 yıl hapis cezası), Fevzi Sagancı (10,5 yıl hapis cezası), Dilaver Gafarov (9 yıl 10 ay hapis cezası) ve Nariman Mejmedinov (8 yıl hapis cezası), Mecit Ablamitov’u (6 yıl hapis cezası) mahkum etti.

RUSYA, TABURU GÜYA TERÖR ÖRGÜTÜ OLARAK TANIDI

Rusya Yüksek Mahkemesinin, 1 Haziran 2022’de Numan Çelebicihan Taburu’nu “terör örgütü” olarak tanıdı. Böylece Rus işgalciler, Kırım Tatarlarına baskıyı artırmak için bir araç daha elde etmiş oldu. Rusya’nın 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal saldırısı başlatmasından sonra işgalciler, 10’dan fazla kişiyi Numan Çelebicihan Taburu üyesi olma iddiasıyla alıkoydu.

İŞGALCİLER, NUMAN ÇELEBİCİHAN DAVASINI KIRIM TATARLARINDAN İNTİKAM ALMAK İÇİN KULLANIYOR

KrımSOS insan hakları örgütü uzmanı Yevgeniy Yaroşenko, “İşgalci Rus yönetimi, Numan Çelebicihan Taburu davasını Herson bölgesinde yaşayan Kırım Tatarlarından ‘Kırım’ın ablukası’ için intikam almak için kullanıyor” ifadelerini kullandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.