SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım’daki Karasupazar Barajı’nın güney kısmı tamamen kurudu

Rus işgali altındaki Kırım’da bulunan Karasupazar Barajı’nın güney kısmı tamamen kurudu. Ayrıca, barajın orta kısmı da önemli ölçüde sığlaştı.

Haber Giriş Tarihi: 08.11.2023 17:47
Haber Güncellenme Tarihi: 08.11.2023 17:47
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım’daki Karasupazar Barajı’nın güney kısmı tamamen kurudu

Rus işgali altındaki Kırım’da bulunan Karasupazar (Belogorsk) Barajı’nın güney kısmı tamamen kurudu. Söz konusu durum, yarımadada su krizinin başladığına işaret ediyor.

Krım.Realii haber servisi, Kırım’daki Karasupazar Barajı’nın sığlaşmasıyla ilgili kritik durumun hızla kötüleştiğini bildirdi. Büyük Karasu Nehri'nden beslenen barajın güney kısmının tamamının kuruduğu aktarıldı.

KURAKLIK NEDENİYLE SU KAYNAKLARI YETERSİZ

Büyük Karasu Nehri'nden gelen suyun Karasu Barajı'nın sığlaşmasını durdurmak için yetersiz olduğu kaydedildi. Ayrıca uzun süren kuraklık nedeniyle Kırım'ın en güçlü su kaynağı Karasu Barajı'ndan gelen suyun önemli ölçüde azaldığına dikkat çekilirken; bu durumun Kırım'da su krizinin başladığına işaret ettiği belirtildi.

Karasupazar Barajı’nın orta kısmının da çok sığlaştığı için barajın dibindeki yosunların su üstünde gözüktüğü aktarıldı. Ayrıca, Taygan Barajı'nın da kuruma tehlikesi altında olduğu kaydedildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.