SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım’daki sözde mahkemeden Ukrayna askerine hapis cezası!

İşgalciler, Herson’a bağlı Geniçesk bölgesinde Temmuz 2022’de kaçırdıkları Ukrayna Deniz Kuvvetleri Slavutiç gemisi eski kaptanı, yedek subay ve aktivist Oleksiy Kıselyov'u hapis cezasına çarptırdı.

Haber Giriş Tarihi: 17.02.2023 16:25
Haber Güncellenme Tarihi: 17.02.2023 16:28
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım’daki sözde mahkemeden Ukrayna askerine hapis cezası!

Rus işgali altındaki Kırım’daki sözde mahkeme, işgal güçleri tarafından Herson’a bağlı Geniçesk bölgesinde 21-22 Temmuz tarihlerinde kaçırılan Ukrayna Deniz Kuvvetleri yedek subayı, aktivist Oleksiy Kıselyov’u 8.5 yıl hapis cezasına çarptırdı.

İşgalci mahkeme, Oleksiy Kıselyov'u güya “Numan Çelebicihan Taburuna üye olmak” ve “Kırım’ın deniz ablukasına katılmak" suçlarını yöneltti.

İŞGALCİLERCE KAÇIRILIP İŞKENCEYE MARUZ BIRAKILDI

Rus işgal güçleri, Herson’a bağlı Geniçesk bölgesinde 21-22 Temmuz tarihlerinde Ukrayna Deniz Kuvvetleri "Slavutiç" gemisi eski kaptanı, aktivist Oleksiy Kıselyov’u alıkoydu. Kıselyov, alıkonulduktan sonra işgalcilerin Geniçesk’teki 17 numaralı yüksek okulunda oluşturduğu işkencehanesinde birkaç gün boyunca işkenceye maruz kaldı. Daha sonra işgal altındaki Kırım’a götürülen aktivist Akmescit’teki FSB (Rusya Federal Güvenlik Servisi) binasında sorguya çekilirken de işkenceye maruz bırakıldı. İşgalciler, işkence uygulayarak Kıselyov’dan direnişçilerle işbirliği yaptığını ve Numan Çelebicihan Taburu üyesi olduğunu kabul etmesi yönünde baskı yaptı.

İşkenceden sonra kaburgaları kırılan, kol ve bacak eklemlerinde çıkıklar meydana gelen aktivist, birkaç ay boyunca tutukevi yönetiminde muayene olmayı talep etti ancak talebi reddedildi.

İŞGALCİLERİN EYLEMLERİNİ PROTESTO ETMEK İÇİN AÇLIK GREVİ BAŞLATTI

Kıselyov, tutukevindeyken protesto amacıyla açlık grevi başlattığını duyurdu. Yazdığı mektupta Kıselyov, “Şu an tıbbi bakıma ihtiyacım var. Kaburgalarım kırık, kol ve bacak eklemlerimde çıkıklar mevcut, dişim kırık. Rusya Güney Bölgesi soruşturma dairesine şikayet başvurusunu gönderdik. Ama bir denetim yapılmadı. İşkence ile ilgili yaptığım şikayet başvurusu ile ilgili soruşturma yapılmıyor.” açıklamasında bulundu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.