SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım Derneğinde, Numan Çelebicihan, Kırım Tatar şehitleri ve depremde hayatını kaybedenler dualarla anıldı

Kırım Derneği Genel Merkezinde, Numan Çelebicihan, Kırım Tatar şehitleri ve Türkiye'deki depremde hayatını kaybedenler dualarla anıldı.

Haber Giriş Tarihi: 23.02.2023 21:49
Haber Güncellenme Tarihi: 24.02.2023 16:15
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım Derneğinde, Numan Çelebicihan, Kırım Tatar şehitleri ve depremde hayatını kaybedenler dualarla anıldı

Kırım Derneği Genel Merkezinde, Kırım Tatar halkının unutulmaz lideri Numan Çelebicihan'ın 105. şehadet yıl dönümü anısına programı düzenlendi.

23 Şubat, Numan Çelebicihan başta olmak üzere, muhaceret ve sürgün yollarında hayatlarını kaybetmiş ve mezarları bile olmayan “Vatan” ve “Millet” yolunda, korkusuzca şehadete eren Kırım Tatarlarının yol başçılarını anma günü olarak biliniyor. 

Kırım'ın antlı şehidi Numan Çelebicihan'ın 23 Şubat 1918'de şehadetinin yıl dönümü dolayısıyla Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezinde anma programı düzenlendi. 

Kırım Derneği Genel Merkezindeki anma programında hem Numan Çelebicihan ve Kırım Tatar şehitleri hem de Türkiye'yi sarsan deprem felaketinde hayatını kaybedenler için dualar edildi.

Çevrim içi yayımlanan programa, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Kırım Müslümanları Dini İdaresi Müftüsü Ayder Rüstemov, Kırım Derneği teşkilatları ve pek çok kişi katıldı.

Kırım Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin programın açılış konuşmasında şunları kaydetti:

"Büyük önderimiz Numan Çelebicihan'ın şehit edilmesinin yıl dönümünde düzenlediğimiz dua merasimimizde, muhaceret yollarında hayatını kaybetmiş, mezarları olmayan atalarımızı, sürgün yollarında vefat etmiş soydaşlarımızı, mezarları olmayan insanlarımızı, kurşunlara dizilerek katledilen aydınlarımızı, 9 yıldır işgal altındaki vatanımız Kırım'da, cezaevlerinde hayatını kaybeden kahramanlarımızı, 1 yıldır Ukrayna saflarında işgalci Ruslara karşı savaşırken hayatını kaybeden şehitlerimizi ve işgalcilere direnirken hayatını kaybeden Ukrayna halkını ve son olarak Türkiye'de meydana gelen deprem felaketinde yaşamını yitirmiş on binlerce vatandaşlarımızı anacağız." 

Mükremin Şahin ayrıca "İsmail Bey Gaspıralı nasıl bizim aklımızsa Numan Çelebicihan da bizim için bağımsızlık, özgürlük ruhumuzu ifade eden şahsiyet" ifadelerine dikkat çekti.

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Enver Aydoğan’ın moderatörlüğünde devam eden dua etkinliğinde Kırım Derneği Genel Merkezi, Kırım Vakfı, Emel Kırım Vakfı, Eskişehir Kırım Derneği, Kırım Derneği Kocaeli Şubesi ve Kırım Derneği Konya Şubesi’ndeki katılımcılar tarafından Yasin-i Şerif okundu.

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Vakfı Başkan Yardımcısı Ömer Özel tarafından Kırım Tatarca dualar edildi. KTMM Başkanı Refat Çubarov, Kırım Müftüsü Ayder Rüstemov, günün önemine ilişkin duygu ve düşüncelerini paylaşırken Türkiye'deki deprem felaketi nedeniyle hayatını kaybedenler için üzüntülerini ve taziyelerini iletti.

Dua merasiminin sonunda, Şamil Ersöz tarafından antlı şehit Numan Çelebicihan'ın yazdığı ve Kırım Tatarlarının milli marşı olarak bestelenen “Ant Etkenmen” şiirinden kısımlar okundu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.