SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım Tatar siyasi tutsak Rüstem Osmanov, Rus cezaevinde işkence görüyor

İşgalcilerin kurguladığı sözde "Numan Çelebicihan Taburu davası" çerçevesinde mahkum edilen Kırım Tatarı Rüstem Osmanov’un Rus cezaevinde işkence gördüğü bildirildi.

Haber Giriş Tarihi: 20.05.2024 17:09
Haber Güncellenme Tarihi: 21.05.2024 09:41
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım Tatar siyasi tutsak Rüstem Osmanov, Rus cezaevinde işkence görüyor

Rus işgal güçlerinin, Kırım Tatarlarına ve işgale karşı çıkan Ukraynalılara baskı uygulamak amacıyla kurguladığı sözde "Numan Çelebicihan Taburu davası" çerçevesinde mahkum edilen Kırım Tatarı siyasi tutsak Rüstem Osmanov’un cezaevinde işkenceye maruz bırakıldığını öğrenildi.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Dmıtro Lubinets, bugün yayımladığı açıklamada, siyasi tutsağın son üç haftadır ceza hücresinde tutulduğunu aktararak, “Orada sivillere karşı yasa dışı eylemler uygulanıyor; siviller vahşice dövülüyor ve ölümle tehdit ediliyor.” ifadelerini kullandı.

Söz konusu muamelenin insan haklarının yanı sıra bir dizi uluslararası yasanın ihlali olduğuna dikkat çeken Lubinets, “Bu gibi durumlarda sessizlik saldırganı yeni suçları işlemeye, özellikle de yasa dışı olarak hapsedilen sivillerin ve savaş esirlerinin iradesini kırma taktiklerinin sürdürülmesine teşvik ediyor! Uluslararası toplumunu Rusların savaş suçlarına dikkat etmeye çağırıyorum! Suçlu olan herkes cezalandırılmalıdır!” açıklamasında bulundu.

Kırım Tatarı Rüstem Osmanov, Rus işgal güçleri tarafından Nisan 2022'de alıkonuldu. Güya Numan Çelebicihan Taburu'na mensup olduğu iddiasıyla alıkonulan Osmanov daha sonra işgalci mahkeme tarafından hapis cezasına mahkum etti. Osmanov şu an Rus cezaevinde alıkonuluyor.

EN AZ 41 KİŞİ ALIKONULUYOR

Kırım Tatar Kaynak Merkezinin 2 Nisan 2024 tarihinde yayımladığı raporda, işgalcilerin 2014 yılından bu yana sözde Numan Çelebicihan Taburu davası çerçevesinde, 17’si işgal altındaki Kırım’dan, 24’ü işgal altındaki Herson bölgesinden olmak üzere toplamda en az 41 kişiyi alıkoyduğu kaydedildi.

NUMAN ÇELEBİCİHAN TABURU NEDİR?

Numan Çelebicihan Taburu fikri Ukrayna’da 2016 yılından beri tartışılıyordu. Bununla birlikte tabur resmî olarak, Rusya’nın, Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal girişimi ve saldırı başlattığı 24 Şubat 2022 tarihinden sonra kuruldu. Diğer yandan, Rus özel servisleri bu bahaneyi öne sürerek, Kırım Tatar halkına karşı baskı uygulamaya başladı.

RUSYA, TABURU SÖZDE "TERÖR ÖRGÜTÜ" OLARAK TANIDI!

Rusya Yüksek Mahkemesi, 1 Haziran 2022’de Numan Çelebicihan Taburunu “terör örgütü” olarak tanıdı. Böylece Rus işgalciler, Kırım Tatarlarına baskıyı artırmak için bir araç daha elde etmiş oldu. İşgalciler, Rusya’nın 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı saldırı başlatmasından sonra, 10’dan fazla kişiyi Numan Çelebicihan Taburu üyesi olma iddiasıyla alıkoydu.

İŞGALCİLER, NUMAN ÇELEBİCİHAN DAVASINI KIRIM TATARLARINDAN İNTİKAM ALMAK İÇİN KULLANIYOR

KrımSOS insan hakları örgütü uzmanı Yevgeniy Yaroşenko, bu hususta, “İşgalci Rus yönetimi, Numan Çelebicihan Taburu davasını, Herson bölgesinde yaşayan Kırım Tatarlarından ‘Kırım’ın ablukası’ için intikam almak için kullanıyor” ifadelerini kullanmıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.