SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya'nın sözde Numan Çelebicihan Taburu davası kapsamında kaç kişiyi alıkoyduğu açıklandı

İşgalci Kremlin yönetimi, Kırım Tatarlarına ve işgale karşı çıkan Ukraynalılara baskı uygulamak amacıyla kurguladığı sözde "Numan Çelebicihan Taburu davası" çerçevesinde 2014'ten bu yana en az 41 kişiyi alıkoydu.

Haber Giriş Tarihi: 03.04.2024 21:00
Haber Güncellenme Tarihi: 17.04.2024 18:04
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya'nın sözde Numan Çelebicihan Taburu davası kapsamında kaç kişiyi alıkoyduğu açıklandı

İşgalci Rus yönetiminin, baskı uygulamak amacıyla kurguladığı sözde Numan Çelebicihan Taburu davası çerçevesinde çoğu Kırım Tatarı olmak üzere en az 41 Ukrayna vatandaşını alıkoyduğu bildirildi.

Kırım Tatar Kaynak Merkezi, 2 Nisan 2024 tarihinde yayımladığı raporda işgalcilerin sözde Numan Çelebicihan Taburu davası çerçevesinde alıkoyduğu kişilere dair bilgilere yer verdi. Raporda, işgalcilerin 2014 yılından bu yana, 17’si işgal altındaki Kırım’da, 24’ü işgal altındaki Herson bölgesinde olmak üzere toplamda en az 41 kişiyi  ilgili düzmece dava çerçevesinde alıkoyduğu aktarıldı.

NUMAN ÇELEBİCİHAN TABURU NEDİR?

Numan Çelebicihan Taburu fikri Ukrayna’da 2016 yılından beri tartışılıyordu. Bununla birlikte tabur resmî olarak, Rusya’nın, Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal girişimi ve saldırı başlattığı 24 Şubat 2022 tarihinden sonra kuruldu. Diğer yandan, Rus özel servisleri bu bahaneyi öne sürerek, Kırım Tatar halkına karşı baskı uygulamaya başladı.

RUSYA, TABURU SÖZDE "TERÖR ÖRGÜTÜ" OLARAK TANIDI!

Rusya Yüksek Mahkemesi, 1 Haziran 2022’de Numan Çelebicihan Taburunu “terör örgütü” olarak tanıdı. Böylece Rus işgalciler, Kırım Tatarlarına baskıyı artırmak için bir araç daha elde etmiş oldu. İşgalciler, Rusya’nın 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı saldırı başlatmasından sonra, 10’dan fazla kişiyi Numan Çelebicihan Taburu üyesi olma iddiasıyla alıkoydu.

İŞGALCİLER, NUMAN ÇELEBİCİHAN DAVASINI KIRIM TATARLARINDAN İNTİKAM ALMAK İÇİN KULLANIYOR

KrımSOS insan hakları örgütü uzmanı Yevgeniy Yaroşenko, bu hususta, “İşgalci Rus yönetimi, Numan Çelebicihan Taburu davasını, Herson bölgesinde yaşayan Kırım Tatarlarından ‘Kırım’ın ablukası’ için intikam almak için kullanıyor” ifadelerini kullanmıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.