SON DAKİKA
Hava Durumu

Kıyiv'de 1944 Kırım Tatar Soykırımı Kurbanları Anıtı'nın temel atma töreni yapıldı

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ve Kırım Tatar halkının millî lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun katılımıyla 1944 Kırım Tatar Soykırımı Kurbanları Anıtı'nın temel atma töreni gerçekleştirildi.

Haber Giriş Tarihi: 18.05.2024 22:09
Haber Güncellenme Tarihi: 20.05.2024 17:24
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kıyiv'de 1944 Kırım Tatar Soykırımı Kurbanları Anıtı'nın temel atma töreni yapıldı

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’deki Barış Parkı’nda, 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı'nın 80. yıl dönümü vesilesiyle sürgün kurbanları anısına yapılacak Kırım Tatar Soykırımı Kurbanları Anıtı'nın temel atma töreni yapıldı.

Törene Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Ukrayna Savunma Bakanı Rüstem Umerov, Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Özerk Cumhuriyeti Daimi Temsilcisi Tamila Taşeva, Kırım Tatar halkının millî lideri ve Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Türkiye'nin Kıyiv Büyükelçisi Mustafa Levent Bilgen, TİKA Ukrayna Program Koordinatörü Yahya Kemal Tunca, KTMM Üyeleri ve diğer davetliler katıldı.

Törende Kırım Tatar Soykırımı kurbanları ve Rus saldırıları sonucu hayatını kaybeden Ukrayna vatandaşlarını anmak için saygı duruşunda bulundu.

Törende konuşma yapan Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, sürgün sonucu binlerce Kırım Tatarının hayatını kaybettiğini ve daha sonra on yıllar boyunca Kırım Tatarlarının vatanlarından çok uzaklarda yaşamak zorunda kaldığını belirterek, “Kırım Tatarları, ancak o zamanki Moskova yönetiminin zayıflaması ve Ukrayna'nın bağımsızlığının yeniden sağlanmasıyla, soykırım suçu olan Kırım Tatar sürgünü hakkındaki gerçeği açıklama ve Kırım'da normal yaşamı yeniden kurma fırsatına sahip oldu. 2014 yılına kadar Kırım birçok insanımız için gerçekten mutlu bir yuvaydı ve istikrarımızın gücü, silahlarımız, diplomasimiz ve Ukrayna için adaletin gücü, Kırım'ın işgalden kurtuluşunu sağlayacağı zaman kesinlikle yine öyle bir yer olacaktır.” dedi.

Kıyiv’de dikilecek bu anıtının önemine dikkat çeken Kırımoğlu ise, “Bu, devletin Kırım'ın yerli halkına karşı tavrını ortaya koyuyor; Kırım'da ana vatanlarında Kırım Tatarlarının başına gelenler dikkate alındığında bu özellikle önemlidir. Orada, işgalciler, topyekûn Ruslaştırma, herhangi bir muhalefet belirtisine yönelik zulüm, işgalcilerin rejiminden herhangi bir memnuniyetsizlik belirtisi nedeniyle aktivistlerin kaçırılması ve öldürülmesi, zorunlu seferberlik gibi baskı araçları kullanarak yerli halkı kendi evlerini terk etmeye zorlamak için mümkün olan her şeyi yapıyorlar.” şeklinde konuştu.

ZELENSKIY: UKRAYNA'DA KIRIM TATAR SOYKIRIM ANITI DİKİLMELİ

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 2023 yılında 18 Mayıs Kırım Tatar Soykırımı Kurbanları Anma Günü’nde yaptığı konuşmada, Kırım Tatar halkının, soykırım suçunu hatırlatan ve Kırım Tatar halkının iradesini yansıtan bir anıta layık olduğunu belirterek, KTMM üyelerine bu konu üzerinde birlikte çalışarak en iyi seçeneği ortaya koyma çağrısında bulunmuştu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.