SON DAKİKA
Hava Durumu

Kremlin güdümündeki sözde Kırım Müftülüğü, Herson ve Zaporijjya bölgelerindeki Müslümanları da kontrol altına almak istiyor

İşgalciler, Herson ve Zaporijjya bölgelerindeki Müslüman cemiyetleri Kremlin kontrolündeki sözde Kırım Müftülüğüne bağlamak istiyor.

Haber Giriş Tarihi: 29.02.2024 15:11
Haber Güncellenme Tarihi: 01.03.2024 10:04
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kremlin güdümündeki sözde Kırım Müftülüğü, Herson ve Zaporijjya bölgelerindeki Müslümanları da kontrol altına almak istiyor

Terörist devlet Rusya’nın, işgal altına aldığı Herson ve Zaporijjya bölgelerindeki Müslüman cemiyetleri Kremlin tarafından yönetilen kukla bir kurum olan sözde Kırım Müftülüğüne bağlamak istediğini bildirildi.

Rus propaganda haber ajansı Ria’ya konuşan sözde Kırım Müftülüğü Sekreteri Ayder Acimambetov, “Şu an yerel cemiyetler Rus mevzuatına göre yeniden tescil sürecinden geçiyor. İlgili süreç sona erdikten sonra söz konusu cemiyetlerin müftülüğümüze bağlanma kararı alınacak ve bu konu nihai çözüme kavuşacak.” dedi.

İŞBİRLİKÇİ ABLAYEV HAKKINDA DAVA AÇILDI

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Ukrayna’nın ana kısmında faaliyete başlayan Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, işgalin ilk günlerinden beri Kremlin yönetimi ile işbirliği yapan sözde Kırım Müftüsü Emirali Ablayev hakkında dava açtı.  Savcılık, Ablayev’e Ukrayna Ceza Kanununun 436-2. maddesinin 3 fıkrası (Rusya’nın askeri saldırganlığı haklı çıkarma, saldırganları yüceltme), ve 111-1. maddesinin 6. fıkrası (işbirlikçi faaliyetler) çerçevesinde suçlamaların yöneltildiğini açıkladı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.