SON DAKİKA
Hava Durumu

Çubarov: Emirali Ablayev, tüm Kırım Tatar halkına karşı çıkmıştır

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Kremlin yönetimi ile işbirliği yapan sözde Kırım Müftüsü Emirali Ablayev'in, Vladimir Putin’in Rusya Devlet Başkanı adaylığına destek vermesini QHA’ya değerlendirdi.

Haber Giriş Tarihi: 10.01.2024 12:32
Haber Güncellenme Tarihi: 10.01.2024 12:33
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Çubarov: Emirali Ablayev, tüm Kırım Tatar halkına karşı çıkmıştır

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, savaş suçlusu Vladimir Putin’in "Rusya Devlet Başkanı" adaylığına destek veren işbirlikçi Emirali Ablayev’in, yüzyıllardır Rus zulmüne maruz kalan Kırım Tatar halkını derinden yaraladığını ifade etti.

Rusya Kırım’ı işgal ettikten sonra Kremlin yönetimi ile işbirliği yapan sözde Kırım Müftüsü Emirali Ablayev, Vladimir Putin’in seçimer için devlet başkanı adayı olmasına destek verdi. Rus yanlısı medyada dün çıkan heberlerde; Ablayev’in, diğer işbirlikçilerle birlikte Akmescit’teki bir alışveriş merkezinde Putin'in adaylığı için düzenlenen imza toplama kampanyasına katıldığı aktarıldı.

"RUSYA'NIN KIRIM TATAR HALKINI YOK ETMEYE ÇALIŞTIĞINI HİÇBİR ZAMAN UNUTMAYACAĞIZ"

İşbirlikçi Emirali Ablayev’in eylemlerini Kırım Haber Ajansına değerlendiren Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, "Ben, bugün konuştuğum Kırım’daki soydaşlarımın görüşlerini paylaşıyorum; onlar Emirali Ablayev’ın alçak eylemiyle, Rus işgalcilerin kasıtlı baskılarına ve acımasız zulmüne maruz kalan Kırım Tatar halkını derinden yaraladığını belirttiler. Eylemlerinin alçaklığının farkına varan Ablayev, Moskova'nın ve hatta daha önce St. Petersburg'un Kırım Müslümanlarına karşı sözde sadık bir politika izlediğini iddia eden yalan beyanları ile kendini haklı çıkarmaya çalışıyor. Kırım Tatar halkı, Kırım’ın 1783 işgalinden ve Kırım Tatar halkının devletçiliğinin yok edilmesinden sonra Rusya İmparatorluğu'nun, daha sonra ise SSCB'nin ve şimdi de Rusya'nın Kırım’ın yerli halkını yok etmeyi hedeflediğini hiçbir zaman unutmayacaktır" ifadelerini kullandı.

"ABLAYEV KIRIM TATAR HALKINA KARŞI ÇIKTI"

Savaş suçlusu Rusya yanlısı bir politika sergileyen sözde Müftü Ablayev’in tüm Kırım Tatar halkına karşı çıktığına dikkat çeken Çubarov, “Kendi kuşağının tüm Kırım Tatarları gibi, vatanından çok uzakta, sürgünde doğan Emirali Ablayev, Ukrayna ve Kırım Tatar halkının celladı olan uluslararası bir savaş suçlusunu destekleyerek, anavatanı Kırım'a ve Ukrayna devletine sadakatini koruyan Kırım Tatar halkına karşı çıktı" dedi.

KIRIMLILARA "RUSYA’NIN BAŞKANLIK SEÇİMİ KAMPANYASINA KATILMAYIN" ÇAĞRISI

Bilindiği üzere KTMM Başkanı Refat Çubarov daha önce, Kremlin yönetiminin Rus işgali altındaki Kırım’da sözde seçim kampanyası başlattığını duyurarak; Kırımlılara "Rusya Federasyonu'nda yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Putin'in aday gösterilmesi" için imza atmama çağrısı yapmıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.