SON DAKİKA
Hava Durumu

Kremlin, Kırım dahil işgal altına aldığı Ukrayna topraklarında yeni bir federal bölge oluşturacak

Rusya, Kırım dahil işgal altına aldığı Ukrayna topraklarını yeni bir federal bölge altında birleştirmeyi planlıyor.

Haber Giriş Tarihi: 10.06.2024 12:55
Haber Güncellenme Tarihi: 10.06.2024 14:03
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kremlin, Kırım dahil işgal altına aldığı Ukrayna topraklarında yeni bir federal bölge oluşturacak

Rusya, işgal ettiği Ukrayna topraklarında yeni federal bölge oluşturmayı planlıyor. 10 yıldır Rus işgali altında olan Kırım’ın da dahil edileceği sözde federal bölgenin adı ise “Novorossiya” olacak.

Lugansk Bölgesi Askeri İdaresi Başkanı Artem Lısogor, 9 Haziran 2024 tarihinde telegram üzerinden yaptığı açıklamada, Kremlin yönetiminin işgal altına aldığı Ukrayna topraklarını bir bölgede birleştirmeyi planladığını belirterek, “Rusya tarafından işgal altına alınan dört bölge ve Kırım Özerk Cumhuriyeti toprakları federal bir bölge halinde birleştirilecek.” ifadelerini kullandı. Ayrıca Lısogor, işgalcilerin yeni oluşturacağı bölgeye “Novorossiya” adını vermeyi planladığını aktardı.

Ukraynalı yetkili Rusya anayasasına göre federal bölgenin bir yasal statüye sahip olmadığını sadece bir yeni tür idari birim olduğuna dikkat çekti.

İŞGALCİLER DE BİLGİYİ DOĞRULADI

Daha önce Kremlin kontrolündeki sözde Zaporijjya Valisi Yevgeniy Balitskiy, Rus propaganda haber ajansı RİA’ya Kremlin’in yeni Novorossiya federal bölgesini oluşturma planları hakkında açıklamalarda bulundu.

Rus yönetiminin, işgal altındaki Donetsk, Lugansk, Zaporijjya, Herson ve Kırım’ın dahil olacağı bir yeni federal bölgeyi oluşturma konusunu tartıştığını belirten işgalci yetkili, ilgili kararın doğrudan Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin tarafından alınacağını kaydetti.

“KIRIM FEDERAL BÖLGESİ” 2016’DA TASFİYE EDİLMİŞTİ

İşgalci Putin, 28 Temmuz 2016'da “Güney Federal Bölgesi” başlıklı kararnameyi imzaladı. Kararnameye göre işgal altındaki Kırım, Güney Federal Bölgesine dahil edildi. Böylece 2014 yılında yarımadanın işgalinden sonra oluşturulan sözde "Kırım Federal Bölgesi" tasfiye edilmiş oldu.

KREMLİN FİKİR BABASI OLARAK ÇARLIK RUSYASI'NI MI ÖRNEK ALIYOR?

Novorossiya kavramı, Çarlık Rusya döneminde daha sonra Ukrayna'nın güney ana karası haline gelecek olan idari bölge için kullanılan tarihi bir isimdir. Yeni Rusya anlamına gelen Novorossiya adı, 1764 yılında Çarlık Rusyası'nın Kırım Hanlığını işgal etmesinden sonra Novorossiya Valiliği kurulduğunda resmi kullanıma girmiştir. İsmin resmi kullanımı, Kırım hariç tüm bölgenin Bolşevik işgalinden önce Ukrayna Halk Cumhuriyeti'ne dahil edildiği 1917 senesinden sonra sona erdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.