SON DAKİKA
Hava Durumu

KTMM üyeleri, İspanya’nın Kıyiv Büyükelçisi ile görüştü

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) üyeleri, İspanya’nın Kıyiv Büyükelçisi Ricardo Lopez-Aranda Jagu ile bir araya geldi.

Haber Giriş Tarihi: 10.05.2023 12:13
Haber Güncellenme Tarihi: 10.05.2023 16:18
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
KTMM üyeleri, İspanya’nın Kıyiv Büyükelçisi ile görüştü

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, 8 Mayıs’ta İspanya’nın Kıyiv Büyükelçisi Ricardo Lopez-Aranda Jagu ile bir araya geldi. Görüşmeye, KTMM üyeleri Eskender Bariyev ve Riza Şevkiyev ile İspanya konsolosu Jose Lozano Gallardo katıldılar. Görüşme, Kıyiv'deki KTMM ofisinde gerçekleşti.

KTMM basın servisinden yapılan açıklamada, görüşme sırasında tarafların, Rus işgali altındaki Kırım’da mevcut insan hakları ve Kırım Tatar halkının durumunu ayrıca Kırım Yarımadasının işgalden kurtarılması ve yeniden entegrasyonu sürecinde çözülecek problemleri ve görevleri ele aldığı aktarıldı.

Görüşmede, savaş sonrası için Ukrayna'nın Kırım'ın yasal statüsü sorununa önemli ölçüde zaman ayırdığının belirtildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bilindiği üzere KTMM, Kırım Tatar halkının ortak tutumunu savunuyor. İlgili tutuma göre Kırım Yarımadası, Ukrayna'nın ayrılmaz bir parçasıdır, Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) kentinin statüsünün ise Ukrayna Anayasası tarafından belirlenen yetkiler uyarınca milli-bölgesel özerklik olarak değiştirilmesi gerekiyor.”

KTMM üyeleri görüşmede, topraklarında farklı halkları ve onların benzersiz kültürleri ile dillerini korumak amacıyla oluşturulan özerkliklerin bulunduğunu, İspanya'nın yanı sıra diğer AB üye devletlerinin başarılı deneyiminin bazı Ukraynalı politikacıların, özerkliklerin üniter devlet içindeki rolü ve yeri hakkındaki olumsuz klişelerin üstesinden gelmelerine yardımcı olacağı konusundaki umutlarını dile getirdi.

Görüşmenin sonunda taraflar, Ukrayna ile İspanya arasındaki dostane ilişkiler çerçevesinde işbirliğini ve düzenli bilgi alışverişini sürdürme konusunda mutabık kaldılar.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.