SON DAKİKA
Hava Durumu

Rus mahkemesi, Kırım Tatarı Leniye Umerova'nın esaret süresini uzattı!

İşgalci Rusya, Ukrayna vatandaşı olan Kırım Tatarı Leniye Umerova’yı 5 aydır yasa dışı olarak alıkoyuyor.

Haber Giriş Tarihi: 27.04.2023 09:54
Haber Güncellenme Tarihi: 27.04.2023 10:19
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rus mahkemesi, Kırım Tatarı Leniye Umerova'nın esaret süresini uzattı!

İşgalci Rusya tarafından aylardır düzmece bahanelerle yasa dışı olarak alıkonulan Ukrayna vatandaşı Kırım Tatarı Leniye Umerova’nın tutukluluk süresinin yine uzatıldığı bildirildi.

Rusya’nın Vladikavkaz kentindeki Sovetskiy Bölge Mahkemesi, dün Kırım Tatarı Leniye Umerova hakkında yine 15 gün tutuklama kararı aldı. Bu sefer Leniye Umerova hakkında “polis emrine itaatsizlik” suçlamasıyla idari dava açıldı. Rus mahkemesinde ifade veren polis, Umerova’nın güya arabadan inmeyi reddettiği için hakkında tutanak tutulduğunu ileri sürdü. Mahkemede konuşan Umerova, söz konusu suçlamaları reddetti.

Rusya, Kırım Tatarı Leniye Umerova’yı 5 aydır alıkoyuyor.

“RUS YETKİLİLERİN FAALİYETLERİ SİYASİ ZULÜM NİTELİĞİNİ TAŞIYOR”

Kırım İnsan Hakları Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Olga Skripnik konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “İdari cezalar bahanesiyle kızı alıkoyuyorlar. Bunlar, açıkça siyasi güdümlü zulüm ve idari davaların tahrif edilmesi niteliğini taşıyan ağır ihlallerdir. Korkarım ki hakkında bir ceza davası uydurmak için bu idari tutuklamalar bahanesiyle kızı alıkoyuyorlar." değerlendirmesinde bulundu.

RUSYA, LENİYE UMEROVA'YI AYLARDIR YASA DIŞI OLARAK ALIKOYUYOR

Kırım İnsan Hakları Grubunun açıklamasına göre Leniye Umerova, kanser hastası olan ve durumu kötüleşen babasını görmek için 4 Aralık 2022’de Kıyiv’den işgal altındaki Kırım’a doğru yola çıktı. Rusya-Gürcistan sınırını geçtikten sonra Rus yetkililer, “rejim bölgesinin kurallarını ihlal etme” bahanesiyle Umerova’yı yasa dışı alıkoydu.

Genç kadın, 16 Mart’a kadar Vladikavkaz yakınlarındaki Yabancı Vatandaşların Geçici Gözaltı Merkezinde tutuldu. Rus mahkemesi, Leniye Umerova’yı "devlet sınırı geçme kuralları ihlal etmekten" (Rusya Federasyonu İdari Suçlar Kanunu'nun 18. Maddesinin 1. Fıkrası) suçlu buldu ve 2 bin ruble para cezasına çarptırdı. Ancak Yabancı Vatandaşların Geçici Gözaltı Merkezinden çıkarken merkezin kapısı önünde bekleyen 4 erkek, kafasına poşet geçirerek genç kızı alıkoydu ve Vladikavkaz kentinin bir semtine götürüp bıraktı.

Serbest bırakıldıktan birkaç dakika sonra polis devriyesi Umerova’yı gözaltına aldı. Gözaltı sebebini öğrenmek için polise soru soran kadına “polise itaatsizlik” suçlaması yöneltildi. Rus mahkemesi, Leniye Umerova hakkında 15 gün tutukluluk cezası kararı çıkardı.

Leniye Umerova, tutukevinde alıkonulurken hakkında benzer bir dava daha açıldı. 27 Mart’ta aynı mahkeme, genç kadın hakkında yine 15 gün tutuklama kararı aldı. 9 Nisan’da Leniye Umerova hakkında yeni bir dava açıldı ve 11 Nisan’da başka bir mahkeme, genç kız hakkında 15 gün tutuklama kararı aldı.

ERDOĞAN'A YARDIM ÇAĞRISI

Kırım İnsan Hakları Grubu, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Rusya'da yasa dışı bir şekilde alıkonulan Kırım Tatarı Leniye Umerova'nın serbest bırakılmasına yardım etmesi için çağrıda bulundu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.