SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna, Rusya'nın Kırım Tatarı Leniye Umerova'yı derhal serbest bırakmasını talep etti

Ukrayna Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakanlığı, hukuksuz bir şekilde aylardır Rusya tarafından alıkonulan Kırım Tatarı Leniye Umerova’nın derhal serbest bırakılmasını talep etti.

Haber Giriş Tarihi: 25.04.2023 16:55
Haber Güncellenme Tarihi: 25.04.2023 16:56
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna, Rusya'nın Kırım Tatarı Leniye Umerova'yı derhal serbest bırakmasını talep etti

Ukrayna Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakanlığı, işgalci Rusya’nın düzmece suçlamalar çerçevesinde asılsız olarak alıkoyduğu Kırım Tatarı Leniye Umerova’nın derhal serbest bırakılmasını talep etti.

Ukrayna Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kırım’ı 2014’te işgal ettikten sonra Rusya, Kırım Tatarlarına karşı sistematik olarak suçlar işliyor. Tehdit, aramalar, yasa dışı gözaltı ve tutuklamalar, yerli halka karşı nefret kışkırtma; tüm bunlar Rus özel servislerin alışılmış çalışma yöntemleri.

Kırım Tatarı Leniye Umerova’nın kaçırılması ve yasa dışı olarak alıkonulması işgalci yönetiminin sıradaki suçudur. O hasta babasına bakmak için Kırım’a giderken alıkonuldu. Ruslar, genç kadını kaçırdı, Vladikafkaz’a götürdü ve orada ona karşı 3 düzmece dava açtı. Umerova 4 aydır oradaki tutukevinde alıkonuluyor.”

Umerova’yı alıkoyarak Rusya’nın Savaş Zamanında Sivil Kişilerin Korunmasına İlişkin Sözleşmesini ihlal ettiğini vurgulayan bakanlık, başta Kırım Platformu katılımcıları ülkeleri olmak üzere uluslararası topluma; işgal altındaki bölgelerde yaşayan Ukrayna vatandaşlarının haklarının ihlal edilmesini önlemek için Rusya’ya uygulanan diplomatik, ekonomik ve diğer baskı türlerini artırma çağrısında bulundu. Açıklamada, “Ukrayna vatandaşı Umerova’nın davasının detaylı incelenmesini ve onun serbest bırakılmasını talep ediyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

RUSYA, LENİYE UMEROVA'YI AYLARDIR YASA DIŞI OLARAK ALIKOYUYOR

Kırım İnsan Hakları Grubunun açıklamasına göre Leniye Umerova, kanser hastası olan ve durumu kötüleşen babasını görmek için 4 Aralık 2022’de Kıyiv’den işgal altındaki Kırım’a doğru yola çıktı. Rusya-Gürcistan sınırını geçtikten sonra Rus yetkililer, “rejim bölgesinin kurallarını ihlal etme” bahanesiyle Umerova’yı yasa dışı alıkoydu.

Genç kadın, 16 Mart’a kadar Vladikavkaz yakınlarındaki Yabancı Vatandaşların Geçici Gözaltı Merkezinde tutuldu. Rus mahkemesi, Leniye Umerova’yı "devlet sınırı geçme kuralları ihlal etmekten" (Rusya Federasyonu İdari Suçlar Kanunu'nun 18. Maddesinin 1. Fıkrası) suçlu buldu ve 2 bin ruble para cezasına çarptırdı. Ancak Yabancı Vatandaşların Geçici Gözaltı Merkezinden çıkarken merkezin kapısı önünde bekleyen 4 erkek, kafasına poşet geçirerek genç kızı alıkoydu ve Vladikavkaz kentinin bir semtine götürüp bıraktı.

Serbest bırakıldıktan birkaç dakika sonra polis devriyesi Umerova’yı gözaltına aldı. Gözaltı sebebini öğrenmek için polise soru soran kadına “polise itaatsizlik” suçlaması yöneltildi. Rus mahkemesi, Leniye Umerova hakkında 15 gün tutukluluk cezası kararı çıkardı.

Leniye Umerova, tutukevinde alıkonulurken hakkında benzer bir dava daha açıldı. 27 Mart’ta aynı mahkeme, genç kadın hakkında yine 15 gün tutuklama kararı aldı. 9 Nisan’da Leniye Umerova hakkında yeni bir dava açıldı ve 11 Nisan’da başka bir mahkeme genç kız hakkında 15 gün tutuklama kararı aldı.

ERDOĞAN'A YARDIM ÇAĞRISI

Kırım İnsan Hakları Grubu, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya'da yasadışı bir şekilde alıkonulan Kırım Tatarı Leniye Umerova'nın serbest bırakılmasına yardım etmesi için çağrıda bulundu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.