SON DAKİKA
Hava Durumu

Rus mahkemesi, Kırım Tatarı Leniye Umerova’yı tutukladı!

Rus mahkemesi, aylardır Rusya’da düzmece bahanelerle yasa dışı olarak alıkonulan Ukrayna vatandaşı Kırım Tatarı Leniye Umerova’yı tutukladı.

Haber Giriş Tarihi: 05.05.2023 14:50
Haber Güncellenme Tarihi: 05.05.2023 15:31
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rus mahkemesi, Kırım Tatarı Leniye Umerova’yı tutukladı!

Rusya’nın başkenti Moskova’daki Lefortovo Mahkemesi, Kırım Tatarı Leniye Umerova’yı sözde “vatana ihanet” suçlaması çerçevesinde tutuklama kararı aldı. Mahkeme kararı uyarınca Umerova, 2 ay tutuklu kalacak.

İşgalci Rusya tarafından aylardır düzmece bahanelerle yasa dışı olarak alıkonulan Ukrayna vatandaşı Kırım Tatarı Leniye Umerova’nın dün alıkonulduğu Rusya’nın Vladikavkaz kentindeki tutukevinden Moskova’da Lefortovo tutukevine sevk edildiği bildirildi. Umerova’yı Moskova’ya götüren Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), genç kıza “casusluk” suçlamasını yöneltti.

Daha önce FSB görevlilerinin 1 Mayıs’ta Leniye Umerova’nın belgelerine el koyduğu öğrenilmişti.

RUSYA, LENİYE UMEROVA'YI AYLARDIR YASA DIŞI OLARAK ALIKOYUYOR

Kırım İnsan Hakları Grubunun açıklamasına göre Leniye Umerova, kanser hastası olan ve durumu kötüleşen babasını görmek için 4 Aralık 2022’de Kıyiv’den işgal altındaki Kırım’a doğru yola çıktı. Rusya-Gürcistan sınırını geçtikten sonra Rus yetkililer, “rejim bölgesinin kurallarını ihlal etme” bahanesiyle Umerova’yı yasa dışı alıkoydu.

Genç kadın, 16 Mart’a kadar Vladikavkaz yakınlarındaki Yabancı Vatandaşların Geçici Gözaltı Merkezinde tutuldu. Rus mahkemesi, Leniye Umerova’yı "devlet sınırı geçme kuralları ihlal etmekten" (Rusya Federasyonu İdari Suçlar Kanunu'nun 18. Maddesinin 1. Fıkrası) suçlu buldu ve 2 bin ruble para cezasına çarptırdı. Ancak Yabancı Vatandaşların Geçici Gözaltı Merkezinden çıkarken merkezin kapısı önünde bekleyen 4 erkek, kafasına poşet geçirerek genç kızı alıkoydu ve Vladikavkaz kentinin bir semtine götürüp bıraktı.

Serbest bırakıldıktan birkaç dakika sonra polis devriyesi Umerova’yı gözaltına aldı. Gözaltı sebebini öğrenmek için polise soru soran kadına “polise itaatsizlik” suçlaması yöneltildi. Rus mahkemesi, Leniye Umerova hakkında 15 gün tutukluluk cezası kararı çıkardı.

Leniye Umerova, tutukevinde alıkonulurken hakkında benzer bir dava daha açıldı. 27 Mart’ta aynı mahkeme, genç kadın hakkında yine 15 gün tutuklama kararı aldı. 9 Nisan’da Leniye Umerova hakkında yeni bir dava açıldı ve 11 Nisan’da başka bir mahkeme, genç kız hakkında 15 gün tutuklama kararı aldı.

En son 27 Nisan 2023 tarihinde Rusya’nın Vladikavkaz kentindeki Sovetskiy Bölge Mahkemesi, Kırım Tatarı Leniye Umerova hakkında yine 15 gün tutuklama kararı aldı.

“RUS YETKİLİLERİN FAALİYETLERİ SİYASİ ZULÜM NİTELİĞİNİ TAŞIYOR”

Kırım İnsan Hakları Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Olga Skripnik konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “İdari cezalar bahanesiyle kızı alıkoyuyorlar. Bunlar, açıkça siyasi güdümlü zulüm ve idari davaların tahrif edilmesi niteliğini taşıyan ağır ihlallerdir. Korkarım ki hakkında bir ceza davası uydurmak için bu idari tutuklamalar bahanesiyle kızı alıkoyuyorlar." değerlendirmesinde bulundu.

ERDOĞAN'A YARDIM ÇAĞRISI

Kırım İnsan Hakları Grubu, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Rusya'da yasa dışı bir şekilde alıkonulan Kırım Tatarı Leniye Umerova'nın serbest bırakılmasına yardım etmesi için çağrı yapmıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.