SON DAKİKA
Hava Durumu

Rüstem Umerov: 2024 için Kırım'ı işgalden kurtarmaya yardım edecek gelişmeler hazırlıyoruz

Ukrayna Savunma Bakanı Rüstem Umerov, Ukrayna'nın Kırım'ı işgalden kurtarmak için yaptığı çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 09.12.2023 14:55
Haber Güncellenme Tarihi: 09.12.2023 14:55
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rüstem Umerov: 2024 için Kırım'ı işgalden kurtarmaya yardım edecek gelişmeler hazırlıyoruz

Ukrayna Savunma Bakanı Rüstem Umerov, Ukrayna'nın 2024 yılı için Kırım'ın Rus işgalinden kurtarılmasına yönelik yardımcı olacak gelişmeler hazırladığını söyledi.

Ukrayna televizyonunda 8 Aralık 2023 tarihinde açıklamalarda bulunan Umerov, "Tüm dünyaya başarabileceğimizi gösterdik. Güçlü filoya sahip olmamamıza rağmen Rusya'yı işgal altındaki Kırım’dan çekilmeye zorladık. 2024 için hazırladığımız gelişmeler, bize Rusları Kırım'ımızı sonsuza kadar terk etmeye zorlayacak çok güzel fırsatlar sağlayacak." şeklinde konuştu.

ZELENSKIY: KIRIM RUS İŞGALİNDEN KURTARILACAK

Daha önce Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, yaptığı açıklamada Ukrayna devletinin eninde sonunda Kırım'ı Rus işgalinden kurtaracağının altını çizerek yardımadayı kurtarma yollarının Rusya'nın davranışlarına bağlı olarak değişeceğini vurguladı. Zelenskıy, “Bu (Kırım’ın işgalden kurtarılması) diplomatik veya askerî yollarla çözülebilir. Rus birliklerinin daha fazla baskı uygulamadan yarımadayı terk etmesi hayat kurtaracak" dedi.

Ukrayna işgal altındaki topraklarını kontrol altına almadığı müddetçe sürdürülebilir bir barışın mümkün olmayacağına dikkat çeken Zelenskıy, "Kırım olmadan, Donbas olmadan, işgal altındaki topraklar kurtarılmadan Ukrayna'da ve dolayısıyla Avrupa’da sürdürülebilir bir barış olmayacak. Uygar bir devlet olan Ukrayna, Kırım'ın  Rusya tarafından ilhakını tanımıyor, diğer ülkeler de bunu tanımıyor. Dolayısıyla durum sürdürülebilir değil ve kalıcı bir kaosa yol açıyor. Rusya'nın istediği bu." ifadelerini kullandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.