SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna'nın kurtuluşu için strateji: Önce Kırım!

ABD'nin önde gelen düşünce kuruluşlarından Hudson Enstitüsünün kıdemli araştırmacısı Luke Coffey, ABD'yi Kırım'ın işgalden kurtarılmasına öncelik verme stratejisine bağlı kalmaya çağırdığı "Ukrayna için Önce Kırım Stratejisi" başlıklı bir rapor hazırladı.

Haber Giriş Tarihi: 11.05.2024 13:30
Haber Güncellenme Tarihi: 11.05.2024 13:30
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna'nın kurtuluşu için strateji: Önce Kırım!

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) faaliyet gösteren önemli "think tank" kuruluşlarından Hudson Enstitüsü "Ukrayna için Önce Kırım Stratejisi" başlıklı bir rapor yayımladı. Enstitünün kıdemli araştırmacısı Luke Coffey tarafından kaleme alınan raporda Kırım'ın işgalden kurtarılması için 4 aşama önerildi.

HUDSON ENSTİTÜSÜ UKRAYNA İÇİN ÖNCE KIRIM STRATEJİSİNİ ÖNERİYOR

2024 yılında Rusya'nın savaş alanındaki ana hedefinin, Ukrayna'nın Luhansk ve Donetsk bölgelerinde henüz kontrolü altına alamadığı kısımlarını ele geçirmek olacağı belirtilen raporda Ukrayna'nın öncelikli olarak bu bölgedeki cephe hatlarını istikrara kavuşturması gerektiği vurgulandı.

"Rusya Kırım'ın kontrolünü kaybedene kadar Ukrayna asla güvende olmayacaktır." denilen raporda ayrıca ABD'deki politika yapıcıların Ukrayna için zafere giden en yolun Kırım'dan geçtiğini kabul etmesi ve Ukraynalıları bu doğrultuda silahlandırması, eğitmesi ve donatması gerektiği vurgulandı.

Strateji için 4 aşama ortaya koyan Luke Coffey, savaşa ilişkin olarak ise, "Rusya'nın Ukrayna'ya karşı savaşı Kırım'ın ilhakıyla başlamıştır ve ancak Ukrayna Kırım'ın kontrolünü yeniden ele geçirdiğinde sona erecektir." değerlendirmesinde bulundu.

Yazar, Yarımada'nın işgalden kurtarılması için ABD'li politika yapıcılara şu 4 aşamayı önerdi:

1. 2024'te cephe hatlarını istikrara kavuşturmak ve 2025'te karşı saldırı operasyonlarına hazırlanmak için Ukrayna ordusunu yeniden donatmak, ikmal etmek ve eğitmek. Bu, Ukrayna'ya ATACMS'nin 190 millik versiyonu gibi çok sayıda uzun menzilli atış; Birleşik Krallık, Fransa, Almanya ve diğerlerinden ilave havadan fırlatılan seyir füzeleri; F-16'lar ve ilgili mühimmatlar; daha fazla piyade savaş aracı ve ana muharebe tankı; mayın temizleme ve mühendislik ekipmanı; daha fazla hava savunma sistemi; sürekli 155 mm topçu ve 120 mm havan mermisi akışı sağlamayı içerir. ABD ve müttefikleri on binlerce Ukraynalı askeri manevra savaşı konusunda eğitmeye devam etmelidir.

2. Ukrayna'nın Yarımada'ya bağlı tüm köprüleri yok etmek için gerekli silahlarla donatılmasını, Kırım'daki üslerin Rus güçleri için yaşanmaz hale getirilmesini ve daha sonra Rusya Federasyonu içindeki, özellikle Karadeniz kıyı şeridindeki kilit tesislerin vurulmasını öngören Kırım öncelikli bir strateji izlemesinin sağlanması.

3. Kırım'ı Rusya'dan izole etmek. Ukrayna'nın Kerç Köprüsünü yok etme kabiliyetine ihtiyacı vardır. Diğer köprü hedefleri arasında işgal altındaki Kırım'ı Herson bölgesine bağlayan Geniçesk, Sıvaş ve Çongar köprüleri yer almaktadır.

4. Rus üslerinin hedef alınması. İşgal altındaki Kırım ve Rusya'nın Rostov ve Krasnodar bölgesi birçok deniz ve hava üssüne ev sahipliği yapıyor. ABD ve müttefiklerinin bu üsleri Rus kuvvetleri için yaşanmaz hale getirmek için Ukrayna'yı silahlandırması gerekiyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.