SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna ordusunda yaklaşık 500 Kırım Tatarı Rusya’ya karşı savaşıyor

Ukrayna ordusunda ve bölgesel savunma birliklerinde toplamda yaklaşık 500 Kırım Tatarı, Rus işgal güçlerine karşı savaşıyor.

Haber Giriş Tarihi: 17.02.2023 13:23
Haber Güncellenme Tarihi: 17.02.2023 15:05
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna ordusunda yaklaşık 500 Kırım Tatarı Rusya’ya karşı savaşıyor

Kırım Tatar Kaynak Merkezi Müdürü Zarema Bariyeva, yaklaşık 500 Kırım Tatarının, Ukrayna ordusunda ve bölgesel savunma birliklerinde Rus işgal güçlerine karşı savaştığını bildirdi.

İtalya’da yayımlanan «La causa dei popoli» dergisine konuşan Bariyeva, yüzlerce Kırım Tatarının işgalci Rusya’ya karşı savaştığını belirterek şunları kaydetti:

“Şu anki duruma bakıldığında Kırım’ın askeri-diplomatik yoluyla kurtarılacağını görüyoruz. Bunun için Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin, işgal altındaki Kırım'da bulunan Rus askeri üslerin imha etmesi için, gerekli tüm yüksek hasasiyetli uzun menzilli silahlara sahip olması önemlidir. Bu Kırım’ın diplomatik yollarla işgalden kurtarılması sürecini oldukça hızlandıracaktır.”

RUS İŞGALİNDEN SONRA ON BİNLERCE KIRIM TATARI KIRIM’I TERK ETTİ

Rus işgal yönetiminin Kırım’daki baskıları nedeniyle birçok Kırım Tatarının Kırım’ı terk etmek zorunda kaldığını belirten Bariyeva, “24 Şubat 2022’den önce yaklaşık 30 bin Kırım Tatarı işgal altındaki Kırım’ı terk etmişti. Son bir yıl boyunca ise büyük çaplı Ukrayna-Rusya savaşı ve Rus ordusunun Ukrayna'daki suçlarına katılmak istemedikleri için Kırım Tatarları üçüncü ülkelere gitmek zorunda kalıyor." ifadelerini kullandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.