SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna, Rusya'ya ait bir füze gemisini imha etti

Ukrayna, bir Rus savaş gemisini daha batırdı. Ukrayna askeri istihbaratı, 31 Ocak’ı 1 Şubat’a bağlayan gece düzenlediği başarılı operasyonun görüntülerini sosyal medyada paylaştı.

Haber Giriş Tarihi: 01.02.2024 19:48
Haber Güncellenme Tarihi: 01.02.2024 19:48
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna, Rusya'ya ait bir füze gemisini imha etti

Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Başmüdürlüğüne (GUR) bağlı özel birlik, başarılı bir operasyon gerçekleştirerek; işgalci Rusya’ya ait İvanovets isimli füze botunu imha etti.

Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Başmüdürlüğünden bugün yapılan açıklamada, 31 Ocak’ı 1 Şubat’a bağlayan gece Ukrayna askeri istihbaratına bağlı “Group 13” adlı özel birliğin operasyonuna ilişkin bilgi verildi. Ukrayna askeri istihbaratı, Rusya Karadeniz Filosuna ait İvanovets isimli füze botunun imha edildiğini aktardı. Açıklamada, “İvanovets denizin dibinde; Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Başmüdürlüğünün gerçekleştirdiği operasyon sonucu düşmana ait füze gemisi batırıldı” ifadelerine yer verildi.

Karadeniz’de Akyar yakınlarında devriye gezen füze botuna insansız deniz araçları (İDA) ile saldırı gerçekleştirildi. Yayımlanan video görüntülerinde bir dizi isabetten sonra botun batmaya başladığı görülüyor.

RUSYA İÇİN ÖNEMLİ KAYIP

Konu ile ilgili değerlendirme yapan Ukrayna Deniz Kuvvetleri, Rusya'nın Karadeniz Filosunda sadece 3 adet proje 1241.1 (NATO kodu Tarantul) füze botunun görev yaptığına dikkat çekerek; bu gemilerden birinin batırılmasının işgalciler için oldukça önemli bir kayıp olduğu vurgulandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.