SON DAKİKA
Hava Durumu

Sürgün ve Soykırım Konseri 11 Mayıs'ta Ankara'da

İlim Yayma Cemiyeti Ankara Şubesinin organizasyonuyla 11 Mayıs 2024 tarihinde Hayal Meyal Müzik Topluluğu tarafından "Sürgün ve Soykırım" adlı konser icra edilecek.

Haber Giriş Tarihi: 03.05.2024 13:00
Haber Güncellenme Tarihi: 03.05.2024 15:55
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Sürgün ve Soykırım Konseri 11 Mayıs'ta Ankara'da

İlim Yayma Cemiyeti Ankara Şubesi, 11 Mayıs 2024'te sürgün ve soykırıma uğrayan Türk ve Müslümanların yaşadığı coğrafyalardaki acıları yad etmek adına konser düzenleyecek. Muhammed Hasan Solmaz şefliğindeki Hayal Meyal Müzik Topluluğu, Sürgün ve Soykırım adlı konserde; Kırım, Bosna Hersek, Karabağ, Doğu Türkistan, Kerkük, Balkanlar ve Filistin'in yaşadığı zulme dikkat çekerek çeşitli türküler ve şarkılar seslendirecek. 

Konser, Türkiye'nin başkenti Ankara'daki Melike Hatun Cami Konferans Salonu'nda saat 19.00'da gerçekleştirilecek. Ücretsiz olarak gerçekleştirilecek etkinlikte, eli kanlı Sovyet lideri Josef Stalin'in emriyle 18 Mayıs 1944'te vatan topraklarından sürülen Kırım Tatarları da anılacak. Sürgünün 80. yıl dönümünde Kırım Tatarlarının acı dolu hikayesi "Ey Güzel Kırım" performansıyla yeniden hatırlanacak.

"SESSİZ KALMAK ZULMÜN BİR PARÇASI OLMAK"

Konser davetinde, "Sürgün ve Soykırım adını verdiğimiz konserimizi rahmetli Aliya İzzetbegoviç’in 'Ne yaparsanız yapın ama soykırımı asla unutmayın, çünkü unutulan soykırım tekrarlanır' sözünü temel alarak tertip ediyoruz. Sürgün ve Soykırım konseri ile daha geniş bir coğrafyada ve tarih boyunca yaşanan ortak acıları anmak istiyoruz. Zira sessiz kalmanın zulmün bir parçası olmak olduğunu düşünüyoruz" ifadelerine yer verildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.