SON DAKİKA
Hava Durumu

Kıyiv’de “Timsal: Kırım Süslemelerin Anlamı” belgeseli tanıtıldı

Kırım Haber Ajansı Kıyiv ekibi tarafından çekilen “Timsal: Kırım Süslemelerin Anlamı” belgeseli Kıyiv’deki Kırım Evi’nde izleyicilerin beğenisine sunuldu.

Haber Giriş Tarihi: 09.12.2023 22:10
Haber Güncellenme Tarihi: 09.12.2023 22:17
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kıyiv’de “Timsal: Kırım Süslemelerin Anlamı” belgeseli tanıtıldı

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de, Kırım Haber Ajansı Kıyiv ekibi tarafından çekilen “Timsal” adlı belgesel filmi tanıtıldı. Kırım Tatar desenlerin sembolizmini konu alan filmde Kırım Tatar seramik ustası Rüstem Skibin izleyicilere çalışmalarında kullandığı desenlerin anlamlarını anlatıyor.

Kıyiv’deki Kırım Evi kültür merkezinde, dün “Timsal. Kırım Süslemelerin Anlamı” isimli belgesel filminin tanıtımı yapıldı. Filmin yapımcılığını Kırım Haber Ajansı Kıyiv Ofisi muhabiri Ruslan Halapov, yönetmenliğini ise Kırım Haber Ajansı Kıyiv Ofisi kameramanı Ayder Omerov yaptı. 

"HALAPOV: KIRIM TATAR SÜSLEMELERİN HİKAYESİNİ ANLATMAK İSTEDİM"

Belgeseli çekme fikrinin kendiliğinden ortaya çıktığını anlatan Halapov, “Rüstem Skıbin’in çalışmalarını çok beğendim ve bu kalkanların üzerindeki desenlerin hikayelerini bildiğim gibi yani görsel bir ürün yaratarak anlatmak istedim. Benim için, düşündüğümüzden daha büyük önem taşıyan sembolleri göstermek çok önemliydi. Bu sembollerinin hikayesini ve Kırım Tatar süslemelerinin sadece güzel desenler ve dekoratif unsurlardan ibaret olmadığını göstermek istedim. Yürüttüğümüz savaşın kültürel boyutunu, çalınan mirasımızı anlatmak istedim. Bu konular hem Kırım Tatarları hem Ukraynalılar için büyük öneme sahip.” şeklinde konuştu.

Film gösteriminden önce hazırladığı kalkanların süslemelerine dair açıklama yapan Kırım Tatar seramik ustası Rüstem Skibin, “Kalkanlarımdaki süslemeler Kırım Tatarlarının niyetinin bir beyanıdır. Eserlerimizi adım adım aktarabildiğimde, süslemelerin halkımızın kültürünü ve tarihini yansıttığını anladım.” dedi.

Tanıtım etkinliğinin moderatörlüğünü yapan Kırım Haber Ajansı Kıyiv Ofisi Koordinatörü İmran Useinov, Kırım Tatarlarının askerî kültürünün çok eski olduğunu ve Rusya’nın onu 1783 yılındaki Kırım'ın ilk işgalinden itibaren yok etmeye başladığını ve hala yok etmeye çalıştığını vurgulayarak, “Bu kültür, askerlerimizin Ukraynalı askerlerle birlikte ülkemizi savunduğu ve askerî geleneğimizi yeniden canlandırdığı bu günlerde yine gündeme geldi. Rüstem Skıbin’in kendi eserleri aracılığıyla kültürümüzün bu parçasını görselleştirmesi büyük önem taşıyor.” ifadelerini kullandı.

Film gösterimine katılan Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, süslemelerin Kırım Tatar kültürünün önemli bir parçası olduğunu vurgulayarak çekilen belgesel sayesinde insanların Kırım Tatar kültürünü daha iyi tanıyacağını belirtti.

Türk İşbirliği Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Ukrayna Program Koordinatörü Yahya Kemal Tunca, başarılı çalışmayı hayata geçiren Kırım Haber Ajansı Kıyiv ekibini tebrik ederek gelecekteki projelerde başarılar diledi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.